اپ تایم‌فورفان رو

اتاق فرار یا اسکیپ روم چیست؟ + معرفی بهترین ها

اگر شما هم به دنبال یک سرگرمی هیجان‌انگیز برای گذراندن اوقات فراغت با دوستانتان هستید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتماً به فکر رزرو و امتحان اتاق فرار یا اسکیپ روم باشید.

حتماً تا به حال اسم اتاق فرار یا اسکیپ روم به گوشتان خورده است. اسکیپ روم یک تفریح هیجان‌انگیز گروهی است که با چالش‌های ذهنی و فکری در فضایی هیجان‌انگیز، هم به رشد ذهنی شما کمک خواهد کرد و هم اوقات خوشی را برای شما و دوستانتان به ارمغان می‌آورد.

اگر مشتاقید تا درباره‌ی اتاق فرار، بیشتر بدانید، با تایم فور فان همراه باشید تا ضمن معرفی اتاق فرار و تاریخچه‌ی آن، بهترین اتاق فرارهای موجود را نیز به شما معرفی کنیم.

اتاق فرار یا اسکیپ روم چیست؟

اگر طرفدار فیلم‌های ترسناک یا اکشن باشید، حتماً صحنه‌ی فرار افراد از دست قاتلان، تبهکاران یا صحنه‌ی جنایت را دیده‌اید. اگر شما به جای این افراد بودید، چگونه تصمیم می‌گرفتید؟ آیا هیجان و استرس باعث می‌شد تا نتوانید فکر کنید؟

اگر دوست دارید تا خودتان را در چنین فضایی به چالش بکشید، اسکیپ روم یا اتاق فرار برای شما بهترین گزینه است. اتاق فرار یک سرگرمی مرموز و هیجان‌انگیز است که در آن، افراد تیم باید سعی کنند با کنترل هیجان و استرس، معماها و پازل‌های متعدد را حل کنید تا بتوانید درهای مختلف را باز کرده و در نهایت خود را آزاد کنید.

معماها در گوشه و کنارهای اتاق پنهان شده و بازیکنان باد در زمان مشخصی آن‌ها را بیابند و حل کنند. فضای بازی می‌تواند بسیار متنوع باشد. برای مثال سلول‌های یک زندان قدیمی، حجره‌های یک بازار یا اتاق‌های یک بیمارستان متروکه. هر اتاق فرار، داستانی منحصر به فرد دارد و سیر خودش را دنبال می‌کند.

مثلاً در یک بازی شما باید از دست یک روح فرار کنید و در بازی دیگر از یک بیمارستان با افراد مبتلا به یک بیماری واگیردار.

تاریخچه‌ی اسکیپ روم

با رونق گرفتن بازی‌های کامپیوتری، بازی در دنیای واقعی مخصوص بازی‌های تیمی کم رنگ شدند، تا این که بعد از گذشت چندین دهه، مردی سی ساله به نام تاکائو کیوتو در ژاپن به این فکر افتاد که بازی‌های کامپیوتری را در دنیای واقعی بازسازی کند.

کیوتو برای اولین بار در سال ۲۰۰۷، بازی‌های معماگونه را در فضایی هیجان‌انگیز و ترسناک پیاده‌سازی کرد. با توجه به این که این ایده بسیار جدید و در عین حال هیجان‌انگیز بود، مردم دیگر کشورهای آسیایی مانند سنگاپور نیز کنجکاو شدند تا این ایده را امتحان کنند.

این روند منجر به ساخت و پیاده‌سازی اتاق فرار های متعدد در کشورهای سرتاسر جهان شد. تا پایان سال ۲۰۱۷، بیش از ۸۰۰۰ اتاق فرار در تمام دنیا ساخته شد.

در سال ۱۳۹۴، اولین ردپای این بازی هیجان‌انگیز به تهران رسید. بعد از گذشت حدود ۸ سال، اتاق فرار به یکی از بازی‌های هیجان‌انگیز و پرطرفدار در میان جوانان اکثر شهرهای ایران تبدیل شده است.

what-is-scape-room-2

انواع مختلف اتاق فرار چیست؟

اتاق فرار سناریوها و ژانرهای بسیار متنوعی دارد و دسته‌بندی همه‌ی آن‌ها عمل امکان‌پذیر نیست؛ چراکه داستان، فضا، دکوراسیون و تجهیزات هر اسکیپ روم با دیگری متفاوت و در یک کلام منحصر به فرد است. با این حال، تعدادی ژانر پرطرفدار در میان اتاق‌های فرار وجود دارد:

اتاق فرار هیجانی

عنصر زمان در این نوع از اتاق فرار نقش بسیار مهمی ایجاد می‌کند. یک سناریوی جذاب در کنار عنصر زمان می‌تواند بازی هیجانی خیلی خوبی را خلق کند. مثلاً قبل از مبتلا شدن به یک بیماری از بیمارستان فرار کنید یا باید قبل از فرا رسیدن زمان محاکمه‌تان از زندان فرار کنید.

اتاق فرار ترسناک

پرطرفدارترین سبک اتاق فرار میان جوانان، اسکیپ روم ترسناک است. محیطی شبیه به فیلم‌های ترسناک در این اتاق‌ها پیاده‌سازی شده و عموماً دارای حداقل سن مجاز هستند. سبک دیگری نیز تحت عنوان اتاق فرار دلهره‌آور وجود دارد که ترس کتری از ترس را در آن تجربه خواهید کرد.

اتاق فرار جنایی

ژانر جنایی نیز ژانر نسبتاً پرطرفداری است. افرادی که به هر دلیل نمی‌توانند در اتاق فرارهای ترسناک شرکت کنند، می‌توانند این نوع از اسکیپ روم را انتخاب کنند. این سبک از اتاق فرار برای جمع‌های خانوادگی بسیار مناسب و سرگرم کننده است.

اتاق فرار ماجراجویی

این سبک از اتاق فرار عموماً دارای فضای بزرگ‌تر و خط داستانی طولانی‌تری است. در این نوع از اسکیپ روم احتمال دارد که شما ابتدا هم تیمی‌هایتان را گم کنید و مجبور به تلاش برای پیدا کردن آن‌ها شوید تا در ادامه بتوانید با کمک هم معماها را حل کنید. قیمت این نوع از اسکیپ روم عموماً از سایر ژانرها بالاتر است.

ژانرهای دیگری از جمله تاریخی، فانتزی، عاشقانه و … هم موجودند که عموماً در ترکیب با دیگر ژانرهای گفته شده به کار می‌روند.

what-is-scape-room-3

قوانین اتاق فرار

این بازی نیز مانند سایر بازی‌ها، قوانینی دارد که رعایت آن‌ها الزامی است:

 • این بازی یک بازی گروهی است. تعداد افراد گروه طبق سناریو و ژانر بازی مشخص می‌شود. در اغلب اسکیپ روم ها حداقل ۴ و حداکثر ۸ نفر می‌توانند عضو گروه باشند.
 • زمان بازی محدود و از قبل محاسبه شده است. لازم است که در این زمان معماها را حل کنید.
 • برای حل معماها، هیچ روش از پیش تعیین شده‌ای وجود ندارد و می‌توانید از خلاقیتتان استفاده کنید. مهم این است که با هر روش ممکن، پاسخ معما را بیابید.
 • برخی ژانرهای اتاق فرار دارای محدودیت سنی هستند که باید رعایت شوند.
 • افراد مبتلا به بیماری‌های قلب، صرع و خانم‌های باردار نمی‌توانند در این بازی‌ها شرکت کنند.
 • اگر یک نفر از اعضای تیم در میانه‌ی بازی انصراف دهد، بازی برای افراد دیگر هم به پایان خواهد رسید.

اسکیپ روم چه فوایدی دارد؟

با بازی در اتاق فرار، روحیه‌ی تیمی افراد در زندگی و کار تقویت می‌شود. تقویت خلاقیت و رشد مهارت ایده‌پردازی نیز از دیگر مزایای این تفریح به شمار می‌رود. این بازی باعث افزایش قدرت تمرکز و بهبود روابط اجتماعی نیز می‌شود.

چگونه در اسکیپ روم برنده شویم؟

با این که معماهای اسکیپ روم ها عموماً سخت هستند اما با در نظر گرفتن چند نکته‌ی کلیدی حتماً خواهید توانست در حل آن‌ها موفق شوید:

 • باید اعضای گروهتان را طوری انتخاب کنید که با هم سازگاری داشته باشید. افرادی را انتخاب کنید که روحیه‎ی کار تیمی دارند.
 • بر استرستان مسلط باشید. سعی کنید به مسائل و معماها ساده نگاه کنید.
 • با هم به توافق برسید و یک نفر را به عنوان مدیر گروه انتخاب کنید تا زمان را مدیریت کند.
 • کوچکترین نشانه‌ها را جدی بگیرید و آن‌ها را دسته‌بندی کنید تا بتوانید به پاسخ درست دست پیدا کنید.

بهترین اسکیپ روم ها کدامند؟

انتخاب اتاق فرار به سلیقه‌ی شما و دوستانتان بستگی دارد. با این حال چند تا از پرطرفدارترین اتاق فرارها را در ادامه به شما معرفی می‌کنیم:

 • اتاق فرار جدایی: بعد از یک سفر طولانی از تهران به توکیو، تصمیم می‌گیرید تا خانه‌ای برای اجاره پیدا کنید. به صورت اتفاقی از اسرار یک خانواده باخبر می‌شوید! باید راهی برای فرار انتخاب کنید.
 • اتاق فرار هاری: عملیات و داستان این اتاق فرار کاملاً محرمانه است. ژانر این اسکیپ روم هیجانی و اکشن است.
 • اتاق فرار مجمع سایه: برای جلوگیری از ایجاد یک فاجعه‌ی هسته‌ای در دنیا، باید وارد عمل شوید.
 • اتاق فرار کابوس در خیابان الم: یک بیمار روانی در دهه هشتاد تعدادی کودک را به قتل رساند. پس از مدتی اثری از او پیدا نشد به جز در کابوس‌های وحشتناک ساکنین شهر. به دنیای فردی کروگر خوش آمدید.
 • اتاق فرار محله خبیث: دختر پاک و معصومی به موجودی وحشتناک تبدیل شده. تنها امید او شما هستید و باید خودتان را به پهلوان برسانید!
 • اتاق فرار بابایاگا: نوزادها بدون هیچ اثری ناپدید می‌شوند و سرنخ‌ها پلیس هم بی نتیجه می‌ماند! برای پیدا کردن سرنخ باید به جنگل تاریک قدم بگذارید.

نتیجه گیری

اتاق فرار یا اسکیپ روم یکی از تفریحات مدرن و جالب در میان جوانان امروزی است. اگر شما هم قصد تجربه‌ی یک بازی عالی و هیجان‌انگیز را دارید، با مراجعه به سایت تایم فور فان می‌توانید بهترین اتاق فرار را برای خودتان و دوستانتان انتخاب کنید.

4.2/5 - (4 امتیاز)
یاسمین روحانی

یاسمین روحانی

نظرات