اپ تایم‌فورفان رو

10 بردگیم ساده که هر بازیکن باید داشته باشد.

شنیدید که میگن برای هر شروعی یک زمین خاکی هست؟

این ده تا بازی زمین خاکی های بردگیم هستن که البته هرچقدر هم که حرفه ای بشید و بازی های پیشرفته تر و شلوغ تر رو تجربه کنید این بازی های رقابتی به خاطر حس نوستالژیک و ساده بودن گیم پلی از لیست بازی هاتون جدا نمیشن.

شاهراه  (Ticket to Ride)

نقشه این بازی برای خاورمیانه. ایران سال ۱۳۴۰ میباشد بعد از سالها جنگ و قطحی و کودتا اکنون وقت بازسازی خرابی هاست شما صاحبان گاراژهای مسافرتی کارتان را خیلی خوب بلد هستید آستین هایتان را بالا بزنید و دوباره شهرهای مختلف ایران و کشورهای همسایه را با راه ها و ناوگان اتوبوس های خودتان به هم وصل کنید و مسافران را به مقصد های دور و نزدیکشان برسانید طولانی ترین راه ها را بسازید جاده ها را به انحصار اتوبوس هایتان درآورید شهر ها و کشورهای دور و نزدیک را به هم وصل کنید مسافران بلاتکلیف را به مقصدشان برسانید و برنده ی نبرد شاهراه باشید.

منچ سگی (Black Dog)

یه منچِ گردونِ «گاز»گازی!!!

کی از سگ سیاه می‌ترسه؟ … این بازی آخرین مدل از سری بازی‌های محبوب Dog هستش که مثل نسخه‌های قبلی این بازی شما با استفاده از کارت‌های بازی باید سعی کنین قبل از بقیه‌ی بازیکنان، همه‌ی مهره‌هاتون به خانه‌های مقصدتون برسونین. اما همه چیز به این سادگی نیست… این وسط یه سگ سیاه بی اعصابم دنباتون که گازتون بگیره! پس مواظب باشین که نه شما بهش بخورین نه اون شما رو بگیره! ضمنا اگه برین تو خونه‌هایی که جای پنجه سگ روشونه صفحه‌ی بازی شروع می‌کنه به چرخیدن! پس حواستون کاملا به قدم‌هاتون باشه…

امکان بازی کردن بصورت تیمی ( دو به دو ) هم تو این بازی وجود داره.

تهران ۱۴۱۰ (ChinaTown)

بازی تهران ۱۴۱۰ سال برگرفته از بازی محبوب و پرطرفدار Chinatown میباشد. یک بازی در سبک اقتصادی – استراتژیک و همچنین محوریت اصلی این بازی مذاکره است.در واقع شما در این بازی میتوانید با مذاکره با دیگر بازیکنان سعی کنید تا زمین های آنها را با قیمت کم بخرید و کسب و کار خود را در آن زمین ها احداث کنید و سود بیشتری کسب کنید. حتی شما میتوانید با خرید و فروش مداوم زمین ها و کسب و کار های مختلف به دیگر بازیکنان پول بسیاری به دست آورید. پس در این بازی مراقب رقیبان خود باشید. پس از سال ها رکود اقتصادی در ایران، دولت تصمیم دارد تا طی یک برنامه جامع اقتصادی برای بهبود وضع معیشتی مردم اقدام کند. برای دستیابی به این هدف، دولت به بازسازی مناطقی از کلان شهر تهران پرداخته و این مناطق را در اختیار مردم قرار داد تا با ایجاد کسب کارهای خود به رونق و شکوفایی هرچه بیشتر کشور کمک کنند. در این بازی ، شما یکی از افرادی هستید که باید از استعدادها و مهارت های خود برای مالکیت بخش هایی از تهران استفاده کنید و کسب و کارهای خود را بنا کنید. یکی از این مهارت های مهم ، مهارت مذاکره است. مذاکره یکی از فاکتورهای اصلی برای پیروزی در این بازی است ؛ اما اینکار همیشه آسان نیست زیرا شما در این راه رقیبانی خواهید داشت.

غرب وحشی (BANG)

اگه یه ششلول بند رو به روی یکی که یه وینچستر تو دست شه بایسته، همه می دونن که فاتحه ششلول بنده خونده است… مگه این که ششلول اش ولکانیک باشه…

تو غرب وحشی، یاغی ها می خوان کلانتر رو بزنن، کلانتر و معاون هاش، دنبال زدن یاغی ها هستند، خائن هم زیرزیرکی کار خودش رو می کنه! آماده باشین که تو یکی از این گروه ها  بر بخورین! چیزی نمونده که گلوله ها به پرواز در بیان!

از این هفت تیرکش ها، کدوم هاشون معاون های کلانتر هستند و آماده هستند که جونشون رو واسه اش بدن؟! کدوم هاشون یاغی های بی رحم هستند و می خوان خون کلانتر رو بریزن؟!

پر فروش ترین بازی کارتی وسترن دنیا… پیشکش به تمام علاقه مندان فارسی زبان!

شترسواری (Camel Up)

در بازی فکری Camel Up، دو تا هشت بازیکن روی شترهای مسابقه‌ای شرط‌بندی کرده، و تلاش می‌کنند حدس بزنند که کدام یک از شترها در مسابقه حول مخروط بزرگ، اول و کدام یک دوم می‌شوند.

در این بازی رومیزی، هر چه زودتر روی شترها شرط ببندید، جایزه‌ی بزرگ‌تری دریافت می‌کنید؛ البته به شرط آن که برنده را درست پیشبینی کرده باشید. شترها خیلی هم جوانمردانه بازی نمی‌کنند! آن‌ها گاهی بر پشت شتر دیگری سوار شده، و تا خط پایان توسط آن شتر حمل می‌شوند. اما کدام یک از شترها زودتر حرکت می‌کند؟ این موضوع کاملا وابسته به تاسی است که توسط مخروط تاس‌انداز ریخته می‌شود. هرگاه بازیکنان شرط‌بندی‌های خود را به اتمام برسانند، توسط مخروط تاس‌انداز یک تاس انداخته می‌شود، تا مشخص شود که کدام شتر حرکت می‌کند.

ازول (Azul)

کاشی‌کاریِ استراتژیک در پرتغال!

پرتغالی‌ها، پس‌از آن‌که پادشاه‌شان، “مانوئل اوّل”، در بازدیدش از کاخ افسانه‌ای “اَلحَمراء”، در جنوب اسپانیا، شیفته‌ی کاشی‌های سرامیکی آبی و سفید، موسوم به “آزوله‌ژو” (یا “آسوله‌خو”) شد -که یادگار اعراب مسلمان در جنوب اروپا هستند- استقبالی فوق‌العاده از این کاشی‌های زینتیِ زیبا کردند. “مانوئل اوّل” که مسحور و مقهورِ زیباییِ کاخِ همتای اسپانیایی خود شده بود، بلافاصله دستور داد که دیوارهای داخلیِ کاخ او در پرتغال نیز باید با چنان کاشی‌هایی زینت داده شوند.بردگیم “آزول”، شما را -در نقشِ یک هنرمند کاشی‌کار و برای آراستنِ دیوارهای کاخ پادشاهی “اِوُورا”- به پرتغال می‌بَرد…

در بازی آزول azul بازیکنی باشید که در پایان بازی، بیش‌ترین امتیاز را دارد! اگر در یک دور از بازی، دستِ‌کم یکی‌از بازیکنان موفق شود یک ردیف افقی از ۵ کاشیِ به‌هم‌پیوسته، در دیوار خود تشکیل دهد، در پایانِ آن دور، بازی به پایان می‌رسد. ساختِ الگوهای ویژه، امتیازات بیش‌تری را نصیبِ بازیکنان خواهد کرد…

ریسک (Risk)

ریسک یک بازی رومیزی یا بردگیم معروف و پرفروش استراتژیک با موضوع سیاست، جنگ و فتح قلمرو است. ادغام شدن قوانین ساده بازی با تعاملات پیچیده بین بازیکنان، ریسک را به یک بردگیم جذاب برای کودکان و بزرگسالان تبدیل کرده است. این بازی همچنان پس از شصت سال و در نسخه های متنوع از سوی شرکت هزبرو منتشر می‌شود و بر اساس آن نسخه‌های ویدیویی و موبایلی فراوانی نیز منتشر شده است.

هدف در بازی ریسک، فتح قاره‌های جهان در رقابت با سایر بازیکنان است. این هدف از طریق حمله به قلمروهای رقبا و محافظت از مناطق خودی محقق می‌شود.

در ایران نیز علاوه بر نسخه‌های اصلی، نسخه‌های کپی فراوانی از سوی شرکت‌های مختلف منتشر شده است. در این مطلب بازی ریسک را به صورت کامل بررسی کرده و روش انجام آن را باهم فرا میگیریم.

تاریخچه

در سال ۱۹۵۷ آلبرت لاموریس، فیلمساز و کارگردان مطرح فرانسوی برنده جایزه اسکار شد. زمانی که لاموریس همراه خانواده خود در تعطیلات به هلند سفر کرده بود، بازی جنگی “فتح جهان” را طراحی کرد. مدتی بعد، او حق تکثیر و فروش بازی خود را به شرکت میرو فروخت و بازی فتح جهان در سال ۱۹۵۹ میلادی منتشر شد.

اما چند سال بعد شرکت برادران پارکر، که معتقد بودند این بازی پتانسیل بالاتری دارد آن را خریداری کردند و با ایجاد تغییراتی در قوانین و ظاهر آن، بازی را تحت عنوان “ریسک” وارد بازار جهانی بردگیم کردند.

بازی رومیزی ریسک با نقشه خوش رنگ و لعاب و قوانین ساده‌ای که داشت به سرعت در میان طرفداران بازی‌های رومیزی جایگاه خود را پیدا کرد و وارد قفسه خانه ها شد.

لاموریس، بعد از طراحی و انتشار بازی رومیزی ریسک، دیگر سراغ طراحی بردگیم نرفت و به همان حرفه فیلمسازی مشغول شد. نکته جالب اینکه او در خرداد ماه سال ۱۳۴۹ برای ساخت یک فیلم مستند به نام “باد صبا” به ایران آمد و در حین گشت زنی با هلیکوپتر بر آسمان کرج دچار سانحه شد و با سقوط در حوالی کرج جان خود را از دست داد. آقای لاموریس در ۴۸ سالگی از دنیا رفت و هرگز نتوانست موفقیت و محبوبیت جهانی بازی ریسک را ببیند.

واکنش (Vakonesh)

واکنش یک بازی عکس العملی سریع و هیجانی است که هدف آن رساندن تمامی مهره ها به صفحه بازی طرف مقابل است. ابتدا در صفحه هر بازیکن ۵ عدد مهره قرار می گیرد. سپس هر دو بازیکن به طور همزمان باید بازی را شروع کنند. در طول بازی، بازیکنان باید فقط با یک انگشت خود، یک مهره را با کش لاستیکی به سمت زمین حریف خود پرتاب کنند. بازیکنان باید با دقت هدف گیری کنند تا مهره ها هر چه زودتر به صفحه حریف پرتاب بشوند. اگر مهره ای از فضایی به غیر از شیار وسط صفحه بازی به زمین حریف پرتاب بشود باید آن را برگردانید و اگر مهره ای به هر دلیل از صفحه بازی خارج بشود نیازی نیست آن را به صفحه بازی برگردانید و بازی بدون آن مهره ادامه پیدا خواهد کرد.

کاتان (Catan)

بازی Catan محبوب ترین و پرفروش ترین بازی جهان در دهه گذشته، با بیش از ۵۰ میلیون نسخه فروش در سراسر جهان است.

بازیکنان مهاجرینی هستند که به جزیره کتان مهاجرت می کنند. شما جزیره را با ساختن جاده‌ها، خانه ها و شهرها توسعه می دهید. برای ساخت و ساز نیاز به منابعی دارید که می توانید آن ها را از مناطق حاصل خیز جزیره برداشت کنید. نیازهای خود به منابع را نیز می توانید از طریق برداشت منبع، مبادله با دیگر مهاجرین و یا بنادر تامین نمایید. اولین بازیکنی که به ۱۰ امتیاز از ترکیب جاده ها، خانه ها، شهرها و برخی کارت های امتیاز خاص برسد، برنده بازی است.

این بازی یک مکانیک بسیار ساده دارد، ولی به خاطر چیدمان متفاوت و تصادفی زمین، هر بازی منحصر به فرد بوده و استراتژی خاص خود را می طلبد.

مانند بسیاری از بازی های دیگر که مبتنی بر سرمایه گذاری ترکیبی هستند، خانه ها و شهر ها منجر به برداشت منابع شده و منابع به شما امکان ساختن خانه ها و شهر های بیشتر را می دهند. این قدرت ترکیب درس بنیادی پشت همه این نوع بازی هاست. عموما بازیکنی که سرمایه گذاری کرده و سریع تر منابع به دست آورد برنده بازی خواهد بود.

چیزی که کتان را متمایز می کند این است که برداشت منابع زیاد به تنهایی برای بردن بازی کافی نیست. شما باید ترکیب های متفاوتی از منابع را برای ساختن جاده و خانه، ارتقای خانه به شهر و یا خرید کارت شانس در اختیار داشته باشید. اگر شما یک نوع منبع را در اختیار ندارد، شما این انتخاب را دارید که چهار کارت منبع یکسان را به بانک داده و کارت دلخواه خود را دریافت کنید. در اختیار داشتن انبوهی از کارت های نامناسب عموما به خوبی در اختیار داشتن یک کارت که به آن احتیاج دارید نیست. با این حال، برنامه ریزی و چانه زنی مناسب به شما امکان مبادله با صرفه تری را نیز خواهد داد.

یک نکته جذاب در مورد کتان این است که پیش بینی برنده بازی حتی تا لحظه آخر بسیار سخت است و هر بازیکن ممکن است تا لحظه آخر خود را شانس اول برد بداند.

یک ویژگی منحصر به فرد این بازی در مقابل سایر رقبا از جمله Monopoly و Risk سالم بودن اقتصاد بازی است. در حالی که اقتصاد سایر بازی ها عموما بر ربا، احتکار، لطمه زدن به دیگران، تولید پول از پول و تولید پول بدون کار مولد است، اقتصاد این بازی بر تعاون و مشارکت، تولید منبع با کار و سرمایه گذاری، مبادله کالا به کالا، بالا بودن ریسک احتکار و غیرممکن بودن آن در میان مدت و بلند مدت، منع ربا و مبادلات شبه ربوی، و کنترل بازار بر اساس عرضه و تقاضا است. همچنین، در توسعه هایی از قوانین بازی نمونه هایی از انفاق و زکات نیز وجود دارد.

این بازی بازتاب وسیعی در رسانه های جهان داشته و بسیاری از کارآفرینان، دانشجویان و هنرمندان جهان جزو طرفداران آن هستند. تا جایی که واشنگتن پست این بازی را یک مهارت اجتماعی ضروری در بین کارآفرینان و سرمایه گذاران می داند و درک جانسون به تمامی اقتصاددانان توصیه کرده که این بازی را حداقل یکبار بازی کنند. همچنین، بسیاری از بازی های کامپیوتری و‌ آنلاین پرطرفدار مانند travian و clash of clans با الهام از این بازی ساخته شده اند.

مونوپولی (Monopoly)

مونوپولی یک بازی رو میزی قدیمی است که طرفداران زیادی در سرتاسر جهان دارد. محبوبیت شدید این بازی تا جایی پیش رفته که حدس زده میشود چیزی حدود ۸۰۰ ملیون نفر از زمان ساخت آن تا به امروز آن را تجربه کرده باشند. در بازی مونوپولی فکر اقتصادی، آینده نگری و برنامه ریزی از مهمترین عوامل پیروزی بازیکنان به شمار میروند. این بازی در کشور ما با نامهای روپولی، ایرپولی و عمو پولدار نیز شناخته میشود و طرفداران خاص خود را دارد. در این مطلب قصد داریم بازی مونوپولی را برای شما معرفی کرده و روش انجام آن را باهم مرور کنیم. پس تا انتهای این نوشته، همراه ما باشید.

تاریخچه

داستان مونوپولی از سال ۱۹۰۳ آغاز میشود. زمانی که یک زن آمریکایی به نام الیزابت مگی فیلیپس که به نظام مالیاتی دولت اعتراض داشت، یک بازی رومیزی به اسم«TheLandlord’s Game»  طراحی کرد. خانم مگی که با نظام سرمایه داری مخالف بود سعی داشت از طریق این بازی مضرات بالابردن مالیات و اجاره ها و خطراتی که آنها برای زندگی اقتصادی مردم ایجاد میکنند را به نمایش بکشد. مگی از هواداران اندیشه‌های «هنری جورج» اقتصاددان آمریکایی بود و هم‌چون او از لزوم عادلانه‌تر کردن تقسیم ثروت و کنترل فقر در جامعه سخن می‌گفت و می‌پرسید چرا به ثروت یک اقلیت محدود مدام افزوده می‌شود و همزمان فقرا پیوسته بی‌چیزتر می‌شوند. این بازی که به سرعت در جمع‌های روشنفکرانه و در میان دانشجویان پرطرفدار شد، دو دسته قانون متفاوت داشت و در واقع به دو روش می‌شد آن را بازی کرد: به شیوه‌ای «ضد انحصار» که در آن سرمایه تولیدشده در بازی بین بازیکنان تقسیم می‌شود و یا روش انحصارطلبانه که در آن هر یک از بازیکنان به دنبال راندن بقیه به سمت ورشکستگی و تصاحب اموال آنهاست.

اما سالها بعد، برادران پارکر پس از قبول مشارکت در تولید «مونوپولی» که نسخه دیگری از همان “بازی مالک” بود و توسط چارلز دارو ساخته شده بود، تصمیم گرفتند حقوق «بازی‌های مشابه» آن را بخرند تا انحصار محصول در دست خودشان بماند؛ در نتیجه به سراغ مگی رفته و حقوق «بازی مالک» را به قیمت ۵۰۰ دلار ناقابل از او خریدند. این بازی حسابی در بازار معروف شد و در سال ۱۹۳۴ برادران پارکر نسخه بهتر و کاملتری از آن را با نام مونوپولی به بازار عرضه کردند. شرکت برادران پارکر با بسته بندی شرکت هزبرو آمریکا از آن روز تا کنون حق پخش و تکثیر این بازی محبوب را در اختیار دارند. تا به امروز بیش از ۲۷۵ ملیون نسخه از این بازی فروش رفته و در ۱۴۴ کشور جهان و به بیش از ۳۷ زبان مختلف بازی میشود.

بازی های موجود در این لیست پایه ثابت هر بردگیم بازی هستند چه کلکسیونر باشید و چه به تعداد انگشت دست بازی کرده باشید.

مناسب ترین بازی ها برای شروع مسیر آشنایی با بردگیم هم جزو همین لیست هستند.

تهیه این بازی ها هم خیلی ساده است، کافیه روی اسم بازی کلیک کنید تا به صفحه بازی مدنظرتون متنقل بشید.

خوش بگذره.

امتیاز به این مطلب
مهدی فرزام

مهدی فرزام

لاجرم مست و طربناک و قوی بنیادم :)

نظرات