آشنایی بیشتر با اتاق فرار یا اسکیپ روم

اتاق فرار یک بازی ماجراجویانه

اتاق فرار یک بازی ماجراجویانه‌ایی است که بازیکنان آن برای رسیدن به اهداف خود، مجموعه‌ایی از معماها و سرنخ‌ها را حل می‌کنند. اتاق فرار الهام گرفته از بازی‌های کامپیوتری بوده اما در دنیای واقعی، شما را به حل کردن یک سری معما دعوت می‌کند. اولین بار این بازی در کشورهای آسیای شرقی طراحی شد، سپس طرفداران بسیاری پیدا کرد. اولین بار در سال 2007 در کیوتو، اتاق فرار توسط 6 نفر افتتاح شد. سپس اتاق فرار در کشورهای اروپایی و آمریکایی طراحی شد و طرفداران خاص خود را پیدا کرد.

اتاق فرار (Escape Room) چیست؟

اتاق فرار یا همان Escape Room (اسکیپ روم) بازی بسیار هیجان انگیزی برگرفته از بازی های کامپیوتری است٬ این بار بازی های رایانه ای هستند که در دنیای بیرون نمود پیدا می کنند و ما وارد این بازی ها می شویم. در فضایی مختص به آنها قرار می گیریم و با حل معماها و رویارویی با اتفاقاتی که در اون فضا میوفته٬ شما به عمق یه ماجرای واقعی فرو خواهید رفت. اتاق فرار یک بازی گروهی است و نیاز به Team Working برای حل به موقع و مناسب معماها داره. اتاق ها هر کدام دارای سناریوی متفاوت به همراه دکوری متفاوت هستند تا تنوع وسیعی برای لذت بردن برای شما رو مهیا کنند. پس تمام تلاشتون رو بکنید و از معما خارج بشید.

اتاق فرار یک بازی ماجراجویانه

اتاق فرار چگونه شکل گرفت؟

اتاق فرار یک بازی نسبتا جدیدی است که بازیکنان آن، هرکدام نقشی را در این بازی ایفا می‌کنند. یکی از مهمترین مزیت‌هایی که این بازی به بازیکنانش یاد می‌دهد، گروهی بازی کردن است.
همانطور که گغته شد این بازی در ژاپن ایجاد شد و سپس در کشورهای دیگر گسترش پیدا کرد. این بازی ابتدا توسط یک دانشجوی ژاپنی به نام تاکائو کاتو طراحی شد و سپس سیلیکون ولی در سال 2007، اولین اتاق فرار را در ورژن واقعی طراحی کرد.

بازی اتاق فرار در چه فضایی طراحی می‌شود؟

اتاق فرار معمولا به شکل یک خانه متروکه، سلول و یا یک زندان طراحی می‌شود که این فضاها پر هستند از معماهایی که باید توسط بازیکنان آن حل شوند. در این بازی اشیاء و راهنماهایی در گوشه و کنار فضای متروکه پنهان شده است، که وظیفه اصلی بازیکان این است تا آن اشیاء و راهنماهای پنهان را پیدا کنند.
طراحی بازی به قدری به دنیای واقعی نزدیک می‌شود که اغلب بازیکنان، احساس می‌کنند که در یک فضای واقعی به دنبال اشیاء واقعی و معماهای واقعی هستند. معمولا بازکنان این احساس را می‌کنند که دارند در یک دنیای واقعی نقش می‌آفرینند.

آیا بازی اتاق فرار می‌تواند برای بازیکنان، مزایائی هم داشته باشد؟

آیا بازی اتاق فرار می‌تواند برای بازیکنان، مزایائی هم داشته باشد

مطمئنا می‌توان گفت که بازی اتاق فرار به دلیل نزدیک بودن به فضای دنیای واقعی، می‌تواند برای تک تک بازیکنان آن مزایایی نیز داشته باشد. به همین دلیل به بررسی بهترین و مهمترین مزایای آن خواهیم پرداخت.

 1. تجربه کردن هیجان ناشی از بازی گروهی و حل معماها به صورت تیمی
 2. آموزش کار گروهی و افزایش راندمان کار گروهی در بین گروه‌های شرکت کننده
 3. افزایش تمرکز
 4. افزایش مهارت حل مسئله
 5. افزایش مهارت برقراری ارتباط با دیگران

طرفداران اتاق فرار چه کسانی هستند؟

نمی‌توان گفت که مخاطبان اتاق فرار، افراد و یا گروه‌های خاصی هستند که در این بازی شرکت می‌کنند. تا کنون تجربه نشان داده است که مخاطبان آن دارای جنسیت، رنج سنی مشخص و یا گروه شغلی مشخصی نبوده و تقریبا همه افراد را شامل می‌شود. حتی جالب است بدانید که اتاق فرار بازی هست که در برخی از کشورها، سر از مدارس و حتی شرکت‌ها نیز درآورده است.

طرفداران اتاق فرار چه کسانی هستند

بازکنان اتاق فرار چند ساله هستند؟

همانطور که گفته شد خیلی نمی‌توان برای این بازی هیجان انگیز، سن و سالی در نظر گرفت. آماری که طبق جدول زیر به دست آمده از سن 18 سال طرفداران این بازی را نشان می‌دهد تا سن افرادی که بالای 45 سال سن دارند.

 • چند درصد از جمعیت / میانگین سنی
 • کمتر از ۱۴ درصد ۱۸ سال
 • ۲۰ درصد ۱۸ تا ۲۵ سال
 • ۲۷ درصد ۲۵ تا ۳۰ سال
 • ۲۴ درصد ۳۰ تا ۴۴ سال
 • ۱۵ درصد بالای ۴۰ سال

اتاق فرار چگونه طراحی می‌شود؟

در ابتدا بازیکنان فکر می‌کنند که با اتاقی ساده و با وسایلی ساده و حتی قدیمی سروکار دارند. اما هنگام شروع بازی و با گذشت زمان متوجه می‌شوند که با اتاقی اسرار آمیز و با وسایلی عجیب سروکار دارند.
اتاق فرار را به طوری طراحی می‌کنند، که شما می‌باسیت تا معماهایی را در آن حل کنید. معماهایی که گاها با وسایلی عجیب و غیر استفاده قابل حل خواهند بود. یا حتی به شما رمزهایی را می‌دهند که از طریق این رمزها می‌توانید، تا معماهای موجود در اتاق را حل کنید.

بهترین اتاق فرار را چگونه انتخاب کنیم؟

برخی از افراد دارای فوبیا هستند. اگر شما هم کسی هستید که دوست دارید تا تجربه‌ایی شگفت انگیز داشته باشید، ابتدا در مورد شرایط و قوانین اتاق فراری که می‌خواهید در آن بازی کنید، پرس و جو کنید، سپس با توجه به فوبیای خود که منجر به مشکلات روحی و یا حتی جسمی در شما می‌شود، بازی مناسب خود را انتخاب کنید.

بهترین اتاق فرار را چگونه انتخاب کنیم

آیا اتاق فرار بازی آنلاین هم دارد؟

جذابیت این بازی، دسته جمعی بودن آن و هیجانی هست که در یک فضای واقعی تجربه کنید. اما به دلیل تغییرات اساسی که در زندگی تک تک ما به خاطر کوید 19 به وجود آمد؛ همه چیز حتی بازی‌ها نیز به سمت آنلاین شدن رفتند. از این رو متخصصان تصمیم گرفتند، تا با آنلاین کردن اتاق فرار، این بازی را نیز شما بتوانید در این ایام انجام دهید.

معرفی ۴ بازی پرطرفدار اتاق فرار آنلاین؟

 • اتاق فرار نیگما با عنوان گربه خانه
 • 50 rooms یا ۵۰ اتاق
 • فرار از جنگ
 • Adventure Escape یا فرار ماجراجویانه