آموزش شروع اتاق فرار

0
202

شما باید قبل از اینکه میخواید اولین اتاق فرارتون رو تجربه کنید یه سری چیزهای خیلی مهم رو بدونید.

۱- اسکیپ روم یا همون اتاق فرار چیه؟

قبل از هر چیزی ما باید بدونیم اصلاً یه اسکیپ روم یا اتاق فرار چی هست ؟
این بازی یک چالش گروهیه که با چند نفر از دوستانتون انجامش میدین . برای اینکه بتونین معماها و سرنخ های پازل ها رو پیدا کنین ، مأموریتتون رو کامل کنین و توی زمان مشخصی از اتاق فرار کنین .
زمان اتاق های فرار تو سرتاسر دنیا ۴۵ دقیقه و ۶۰ دقیقه بصورت معمول و تا ۹۰ دقیقه هم افزایش پیدا می کنه .

۲- چی میتونه یه اتاق فرار رو باحال تر کنه؟

اول از همه گروهی بازی کردنتون اون چیزیه که باعث میشه بهتون خوش بگذره .

دوم اینکه همه چیز توی اتاق فرار واقعی و فیزیکیه و تماماً تو دنیای حقیقی وجود داره .

سومین مورد هم اینه که این بازی یه فعالیت ذهنیه و جالبه که فشار زمان باعث میشه شما برای حل کردن معماها یه مقداری استرس بگیرین.

۳- بهترین راه برای استفاده مناسب از زمان چیه ؟

شما قبل از هرکاری باید وارد سایت تایم فور فان www.t4f.ir بشید و اتاق های فرار موجود رو بررسی کنید . اتاق هایی که نظر شما رو جلب میکنن انتخاب کنید و با دوستانی که با شما قراره این بازی رو انجام بدن به اشتراک بزارید . در نهایت ۲ یا ۳ اتاق رو تو مرحله اول انتخاب کنین . حالا وقتشه که برید و ببینید اون اتاق ها زمان خالیشون چجوریه ؟ و مناسب ترین زمان رو کدوم اتاق به شما میده ؟

قاعدتاً بین مدّت زمان بازی ، درجه سختی ، مبلغ بلیط و حتی لوکیشن اتاق فرار باز هم باید مقایسه کنید .
تبریک میگم – شما اتاق فرارتون رو انتخاب و رزرو کردین.

چندتا نکته

نکته ۱ # اگر قصد دارین آخر هفته یا یه روز تعطیل رو برای بازی انتخاب کنین ، حتماً از ۳ روز قبل رزروتون رو قطعی کنید – چون اتاق ها زود پر میشن.

نکته ۲ # اگر توی روزهای عادی میخواین این تفریح رو انجام بدین ، برای اطمینان خاطر ۱ تا ۲ روز قبل اتاقتون رو رزرو کنید – چون احتمال داره اون ساعتی که شما و دوستاتون راحت ترین ، اتاق توی اون ساعت پر باشه.

نکته ۳ # حتماً لوکیشن رو (که توی سایت سمت راست پایین صفحه هر اتاق وجود داره ) از روز قبل بررسی کنید . مواردی مثل جای پارک ، طرح زوج و فرد و ترافیک ، ایستگاه های مترو و تاکسی و … هرکدوم میتونن باعث بشن که شما دیر به اتاق برسید – پس خیلی دقت کنید .

ایده آل ترین زمان رسیدن به لوکیشن که پیشنهاد ما هم هست ، یک ربع مونده به شروع بازیه.

نکته ۴ # قبل از ورود به اتاق ، Game Masterها میان و بعد از خوش آمدگویی سناریوی بازی و توضیحات لازم رو بهتون میدن ؛ چیزایی مثل آموزش نحوه ی باز کردن قفل ها و …

۴- داخل اتاق ها چه اتفاقاتی میوفته ؟

وقتل وارد اتاق فرار میشید تازه متوجه میشید قدر دلتون برای بیرون تننگ شده.

به محض ورود به اتاق با یه سری قفل و وسایل روبرو میشین که با حل معماهای موجود ، رمز یا کلید اون قفل رو پیدا می کنین .

باید اول از همه تمام محیط اطرافتون رو بررسی کنین و مشخص کنین که باید دنبال چه چیزهایی بگردین .

دیوار ، زمین ، قالیچه یا هرچیز دیگه ای که روی زمینه ، وسایل روی میز ، زیر میز و صندلی و …
با دقت همه جا رو بگردین.

نکته # برای اینکه روند بازی رو درست انجام بدین و وقتتون هدر نره حتماً به سه دسته تقسیم بشین:

  1. اونایی که همه جا رو خوب می گردن (Searcher)
  2. اونایی که ارتباط بین وسیله هایی که پیدا شده رو خوب میتونن تشخیص بدن (Communicator)
  3. اونایی که دسته اول و دوم رو هدایت میکنن (Leader)
  • دسته اول باید همه جا رو خوب بگردن و هرچیزی که پیدا کردن بلند اعلام کنن که همه بشنون . حواستون باشه اگر جزو این افراد هستین ، یه سری جاها رو نباید فراموش کنین ؛ زیر فرش ، پشت در و مشابه اینها.
  • دسته دوم باید ارتباط بین اینها رو پیدا کنن . اگر جزو این افراد هستین ، باید شنیده هاتون رو تو ذهنتون نگهدارین و در مواقع مورد نیاز به هم ربطشون بدین.
  • دسته سوم تمامی روند بازی رو بررسی میکنن و راه درست رو به بازیکن ها نشون میدن.

عمدتاً خیلی از آدما وقتی وارد اتاق میشن ، ذهنشون درگیر حل معماها میشه و جاهای ساده رو نگاه نمی کنن . یادتون باشه اگر وارد اتاق دیگه ای شدین حتماً یه نگاهی به پشت در بندازین .

نکته: توی اکثر اتاق های فرار (نه همه اونها) یه سری وسیله قرار می گیره که به هیچ دردی نمی خورن و جزو دکور هستن ؛ بعضی وقتا هم صرفاً برای این استفاده می شن که حواس شما رو پرت کنن . بازم میگم این یه چیز عمومی نیست ولی توی اکثر اتاق ها همچین وسایلی وجود داره.

بعضی از اتاق ها معماهایی دارن که در امتداد همدیگه قرار میگیرن و شما با حل هرکدوم به بعدی میرسین . اما بعضی از اون ها چندتا معما روهمزمان توی یه محیط قرار میدن تا مجبورتون کنن به چند گروه تقسیم بشین و روی معماها بصورت مجزا کار کنین و حلش کنین ، تا در نهایت با مشورت و کارگروهی بتونین به مرحله بعدی بازی برسین .

شما بایستی وسایلی که استفاده شدن و وسایلی که هنوز به کارتون نیومدن رو از هم تفکیک کنین .همیشه یه رابطا ای بین وسایل استفاده شده و استفاده نشده هست.

قفل هایی که تو بازی وجود دارن همیشه از ۲ قانون تبعیت می کنن:

  1. هیچ قفلی ۲ جواب همزمان نداره .
  2. هیچ رمز یا کلیدی بیش از ۱ قفل رو باز نمیکنه .
فضاء داخلي یکی از اتاق فرارها خارج از ایران

۵- چه زمانی بازی تموم میشه ؟

بازی توی ۲ حالت میتونه تموم بشه :

  1. یا تموم معماها رو حل میکنین و قفل ها باز میشن و به انتهای بازی میرسین.
  2. یا زمان بازی با یه سری معمای حل نشده و قفل باز نشده تموم میشه.

بعضی از مجموعه های اتاق فرار بهتون زمان اضافه میدن تا بازی رو تمومش کنین و به آخرش برسین ، بعضی هم این کار رو نمیکنن . این مسئله کاملاً سلیقه ایه .ولی تنها چیزی که مهمه اینه که شما به هیچ کدوم از این ۲ حالت اهمیت ندین و فقط و فقط از بازیتون لذت ببرین .

 بعد از اینکه بازی تموم شد میتونین عکس یادگاری از خودتون و گروهتون بگیرین تا خاطره ای خوب و موندگار از این تفریح هیجان انگیز داشته باشین و حتی برای ما بفرستین که به اسم خودتون روی سایت قرار بگیره . اگر رکورد دار اون بازی هم هستین که حتماً با تابلوی زمان که رکورد رو نشون میده عکستون رو بفرستین تا تو قسمت رکورد ثبت بشه و چشم همه در بیاد 😀

بعد از خروج از محیط بازی هم که اکثراً در مورد بازی با هم بحث میکنن . پیشنهاد ما اینه که به یه کافه یا رستوران برید و راجع به اون اتفاقاتی که براتون جالب بود با همدیگه صحبت کنین ؛ یه سری چیزها تو بازی بوده که شاید شما به اون دقت نکرده باشین ولی دوستاتون از اون خوششون اومده و بلعکس . حتماً حس و حالتون رو با هم به اشتراک بزارید .

و در آخر اگر حال کردین و این آموزش به دردتون خورده بود لطف کنید و وارد سایت ما که آدرسش www.t4f.ir هست بشید و توی صفحه مخصوص بازی که شما انجامش دادین روی لینک “من هم این بازی را انجام داده ام” کلیک کنید و نظرتون رو به همراه هرچیزی که تو دلتون هست برای ما و بقیه کسانی که در آینده قصد دارن اون بازی رو تجربه کنن بنویسین . متنی که تو قسمت نظرات مینویسین بدون ذکر نام یا شمارتون روی سایت نمایش داده میشه ؛ پس با خیال راحت هر چه می خواهد دل تنگت بگو

منتظر آموزش های بعدی ما باشین …

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید