“گنبد-The Dome” بهترین اتاق فرار جهان

0
373
گنبد

شاید لقب “بهترین اتاق فرار جهان” خیلی سنگین و بزرگ و حتی ترسناک به نظر برسد، چرا که بار مسئولیت بزرگی برای صاحب این عنوان به همراه دارد. اما اتاق فرار “The Dome” (گنبد) ظاهرا به خوبی از پس این مسئولیت برآمده است.

افتخارات

بازی سوم مجموعه “ماما بازوکا“ی هلند بعد از دو اتاق فرار “اتاق دختر” و “آزمایشگاه” یک بازی در یک فضای تکنولوژیک است که این مجموعه نام “گنبد” را برای آن انتخاب کرده است. “اتاق دختر” یک اتاق فرار ترسناک موفق از ماما بازوکا بود. این بازی موفق شد در سال ۲۰۱۷ جایزه “قفل طلایی” روم اسکیپ آرتیست را از آن خود کند. همین موضوع سبب شد نام این مجموعه بیشتر در سطح جهان شنیده شود. بازی آزمایشگاه نیز یک اتاق فرار موفق برای این مجموعه به شمار میرود، هرچند هرگز به اندازه دو بازی دیگرشان با استقبال مواجه نشد.

اما موفقیت اصلی بعد از احداث “گنبد” به دست آمد. این بازی در همان سال ۲۰۱۹ موفقیت “اتاق دختر” را تکرار کرد و جایزه “قفل طلایی” را به دست آورد. بعد از آن در تاپ اسکیپ رومز پراجکت یا همان “ترپکا” نیز موفق شد رتبه اول را به دست بیاورد. اما شهرت و محبوبیت این بازی در سال ۲۰۲۰ بر سر زبانها افتاد، زمانی که برای سال دوم متوالی توانست رتبه اول ترپکا را از آن خود کند. تمام افتخارات این اتاق فرار را میتوانید در تصویر زیر مشاهده کنید.

افتخارات گنبد

نکته جالب این مجموعه این است که اتاق انتظار بسیار هیجان انگیزی دارد. در این فضا بازیکنان میتوانند از میزهای بیلیارد، ایرهاکی، فوتبال دستی و… به صورت رایگان استفاده کنند. حتی بعد از اتمام اتاق فرار، فیلمی از هایلایت بازی برایشان پخش میشود و میتوانند در کنار هم آن را تماشا کنند. در این مدت نیز میتوانند از بوفه موجود در مجموعه نوشیدنی و خوراکی تهیه کنند. البته اگر بازیکنان بیش از یک بازی را در یک روز انجام بدهند، یک پکیج پذیرایی رایگان نیز به آنها تعلق میگیرد.

اما خود بازی…

خود مجموعه سناریو اولیه بازی را به این صورت روایت میکند: “با هدف انجام یک عملیات تحقیقاتی، شما و تیمتان در ۱۲ آزمایش در تأسیسات تحقیقاتی DOME شرکت می‌کنید.

اتاق فرار گنبد

سایبورگ جنایتکار خطرناک “هکتور” در همان زمان تحت اولین درمان CMNT قرار می گیرد.

به نظر می رسد “هکتور” نسبت به درمان حساس نیست و بنابراین موفق می شود سیستم DOME را در یکی از آزمایش ها با رایانه داخلی خود هک کند. سرسپردگان او، در همان زمان در آن سوی دنیا، رئیس امنیت DOME، “توماس ویگ” را از کار می اندازند.

به همین دلیل، هیچ چیز نمی تواند مانع از فرار “هکتور” شود. در نتیجه؛ دوز بسیار بالایی از سیکلامات سدیم در منطقه تحقیقاتی پخش میشود. شما و تیمتان تحت تاثیر این ماده مات و مبهوت میشوید و از آن لحظه به بعد دچار توهم شدیدی خواهید شد.”

کپی یا الهام؟

داستان بازی به شکل بسیار جذاب و درگیر کننده ای طراحی شده است. بازیکنان عمدتا به خوبی با آن ارتباط برقرار کرده و به صورت کامل در جریان بازی قرار میگیرند. اما نقطه قوت این بازی بدون شک دکور و فضاسازی جذاب آن است. این طراحی به قدری مورد توجه قرار گرفته که مجموعه های دیگری در سطح جهان، یا از آن الهام گرفته اند و یا دقیقا مشابه آن را پیاده سازی کرده اند.

یک نمونه مشهور و قابل ذکر آن مجموعه “اسکیپ گیم” در شیکاگو آمریکاست. در اتاق فرار “ماموریت: مریخ” این مجموعه، شما و هم تیمیهایتان که با سفینه خود به تازگی روی مریخ فرود آمده اید، بنا به دلایلی ناچارید هرچه سریعتر سفینه صدمه دیده خود را تعمیر کرده و بدون پا گذاشتن روی مریخ، به زمین برگردید. شما میتوانید در وبسایت این مجموعه نمای سه بعدی داخل این اتاق فرار را مشاهده کنید و درون آن حرکت کنید.

ماموریت مریخ

از جنبه اقتصادی و گردشگری نیز اتاق فرار “گنبد” موفق شده است توجه بسیاری از بازیکنان جهان را به خود جلب کند. نکته ای که میتوان آن را حلقه گمشده اسکیپ روم در ایران دانست. ما در کشورمان بازیهای بسیار با کیفیتی داریم که میتوانند در سطح جهانی حتی برای کشورمان گردشگر جذب کنند. کافیست سری به سایت “تریپ ادوایزر” بزنید تا ببینید چه مسافرانی از کدام قسمتهای جهان برای یک بازی اتاق فرار مسافرت میکنند. در نظرات این سایت برای همین اتاق فرار “گنبد” میخوانیم: “ما در آمستردام بودیم و داشتیم فکر میکردیم که آیا ارزش داره تا “گنبد” چهل دقیقه رانندگی کنیم یا نه؟ بعد از انجام بازی متوجه شدیم که حتی ارزش ۱۶ ساعت پروازمون از آمریکا رو هم داشت.”

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید