جاهای دیدنی ایران که باید حتما از آن دیدن کنید

0
678

ایران کشور وسیعی است و استان‌های بسیاری دارد. تک تک شهرهای ایران به دلیل وجود سلسله پادشاهان مختلف و یا طبیعت مختلفی که در این کشور حاکم است، دارای جاهای بسیار جذاب دیدنی بوده، اما در این مقاله امکان بررسی تک تک این مکان‌های دیدنی را نداریم. به همین دلیل سعی کردیم به بررسی جاهای دیدنی ایران که شاید کمتر به گوشتان خورده اند و یا اصلا در مورد آنها اطلاعاتی ندارید، بپردازیم.

باغ شازده ماهان

این باغ زیبا در نزدیکی شهر کرمان و در دامنه‌های کوه‌های تیرگان قرار دارد. باغ شازده ماهان متعلق به اواخر دوره قاجاریه است. این کاخ دارای مکان‌های دیدنی بسیاری است. شازده ماهان به دستور محمد حسن خان سردار ایروانی ساخته شد، سپس بنای آن در دوران عبدالحمید میرزا ناصرالدوله حاکم آن زمان بنا گردید.

این بنای تاریخی در سال ۱۳۹۰ به ثبت جهانی یونسکو رسید.

پل ورسک

پل ورسک در ۴۵ کیلومتری جنوب شهر زیرآب قرار دارد. این پل در مسیر راه آهن شمال قرار گرفته و در زمان حکومت رضا شاه در ایران توسط والتر اینگر ساخته شده است. اگر علاقه مند به طبیعت گردی باشید، می‌توانید از تورهای یک روزه قطار گردی برای دیدن پل ورسک استفاده کنید. در مکان‌هایی که شما از قطار برای بازدید خارج می‌شوید اگر به آهن‌هایی که برای ساخت ریل آهن استفاده شده دقت کنید، حکاکی نام پهلوی را روی آن خواهید دید. در آن زمان با ابزار آلات بسیار ساده، این راه آهن سراسری که شمال را به جنوب متصل کرده، ساخته شده است. اکنون بعد از گذشت سال‌های زیاد هنوز از این خطوط آهن برای صنعت حمل و نقل استفاده می‌شود.

آبشار ورسک

آبشار ورسک پل سفید در قسمت شرق روستای زیبای ورسک و در زیر قله اتابک و تیز کوه  قرار دارد. برای رسیدن به این آبشار باید از فیروزکوه به گردنه گدوک بروید، کمی جلوتر سمت راست وارد روستای ورسک شده و از آنجا برای رسیدن به ورسک فاصله حدودا ۴ کیلومتری را طی کنید.

دریاچه چورت

چورت

این دریاچه در شهر سرسبز ساری در استان مازندران قرار دارد. فصل بهار بهترین زمان برای بازدید این دریاچه است. دریاچه چورت در ۱۰ کیلومتری روستای چورت، حدفاصل ساری تا کیاسر قرار دارد.

کاخ آپادانای شوش

کاخ آپادانای شوش که در زمان شاهان هخامنشی ایجاد شده است، در شهر شوش واقع شده و دارای تالارهای بسیار زیبا و دیدنی است. تالارهایی چون تالار بار، حرم سرا، دروازه و کاخ پذیرایی. همچنین این کاخ دارای سه حیاط مرکزی بوده که نمای این کاخ از آجر لعابدار منقوش به طرح‌های نظامیان، شیربالدار و نقش گل نیلوفر آبی طراحی شده است.

آبشارهای شوشتر (سیکاها)

آبشار شوشتر در استان خوزستان و در دوران ساسانیان به عنوان محرک آسیاب‌های صنعتی استفاده می‌گردید. درون محوطه این آبشار حدود ۴۰ آسیاب وجود داشت که به دلایل مختلفی این آسیاب‌ها از بین رفته اند.

پارک جنگلی گیسوم

پارک جنگلی گیسوم

پارک جنگلی گیسوم در استان گیلان و در شهرستان تالش قرار دارد. گیسوم به معنی مکانی است که جنگل و دریا در این مکان به هم می‌رسند. بهترین زمان بازدید از این پارک جنگلی در نیمه اول سال است.

دریاچه گهر

دریاچه گهر در دل کوهای زاگرس و در میان رشته کوه اشترانکوه و در استان لرستان قرار دارد. این دریاچه یک منطقه حفاظت شده است و سالانه بیش از ۱۰۰٫۰۰۰ نفر اقدام به بازدید از این دریاچه می‌کنند.
گهر شامل ۲ بخش به نام‌های گهر بزرگ (کله گهر) و گهر کوچک (کره گهر) است. ساحل این دریاچه در قسمت ورودی دریاچه و در ضلع شرقی پوشیده از ماسه است، اما در سایر نقاط دارای ساحل صخره‌ایی است.

آبشار فدامی

آبشار فدامی

آبشار فدامی در دریاچه ای به هم نام در جنوب شرق داراب و در شهر فدامی بوده، که در مسیر جاده ترانزیتی شیراز به بندرعباس قرار گرفته است. یکی از مهمترین ویژگی‌های این دریاچه وجود دو نوع آب شور و شیرین است.

آرامگاه کوروش کبیر

آرامگاه کوروش کبیر یا مجموعه پاسارگاد در سال ۱۸۲۰ ساخته شده است. این بنا در میان باغ‌های سلطنتی قرار دارد، که متاسفانه از آن همه عظمت و شکوهی که در این آرامگاه وجود داشت، فقط سنگ بنای آن باقی مانده است.

تنگ بستانک (بهشت گمشده)

این منطقه یک منطقه محافظت شده است و در فاصله ۱۲۰ کیلومتری شیراز، در منطقه کامفیروز واقع شده است. تنگ بستانک در ارتفاع بین ۱۷۰۰ تا ۳۷۰۰ کیلومتری واقع شده و دارای پوشش جنگلی و کوهستانی است.

آبشار درود

لرستان، استانی است که در غرب ایران واقع شده و دارای آب‌وهوای بسیار مطلوب و طبیعتی بکر است. یکی از معروف‌ترین آبشارهایی که در نزدیکی خرم آباد قرار دارد، آبشار درود است.

تنگه شیرز

تنگه شیزر

این تنگه در محل تلاقی سه استان کرمانشاه، ایلام و لرستان قرار گرفته است. وقتی برای بازدید به این تنگه زیبا می‌روید، از زیبائی‌های طبیعت بکر خداوندی هرگز سیر نمی‌شوید.

آبشار آب سفید

یکی دیگر از جاهای دیدنی ایران آبشار سفید است. این آبشار یکی از زیباترین و جذاب‌ترین آبشارهایی است که در استان لرستان قرار دارد.

اشترانکوه

اشترانکوه

اشترانکوه رشته کوهی در نزدیکی شهرستان ازنا در لرستان قرار دارد. اشترانکوه یکی از معروف‌ترین رشته‌کوه‌های زاگرس است.

دریاچه زریوار

دریاچه زریوار در غرب شهر مریوان قرار دارد. این دریاچه در بهار و تابستان مکانی مناسب برای عکاسی، قایق سواری، برگزاری کمپ و تماشای پرستاره زریوار است.

مریوان در استان کردستان قرار دارد، اگر به کردستان سفر میکنید، تجربه خوردن یک ماهی کباب خوشمزه در اطراف دریاچه زریوار را از دست ندهید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید