اپ تایم‌فورفان رو

دد اسپیس

دد اسپیس

دد اسپیس یک فرنچایز ترسناک/علمی-تخیلی است که توسط گلن اسکوفیلد خلق و کارگردانی شده است. این مجموعه بازی توسط استودیوی ویسرال گیمز توسعه یافته و متعلق به الکترونیک آرتز است. داستان این فرنچایز به صورت خطی ارائه نمی شود و هر قسمت ادامه یا اضافه ای بر روایت اصلی است که گاهی در پیش درآمدها یا دنباله ها و یا در رسانه های دیگری غیر از بازی اصلی مانند فیلم ها، کمیک ها و رمان ها ارائه می شود.

دد اسپیس عمدتا در یک دنیای علمی-تخیلی قرن ۲۶ام اتفاق می افتد که شامل محیط ها، سلاح ها و شخصیت های مشخصه این ژانر است. محور اصلی داستان بر روی سری بازی های ویدیویی آن متمرکز است که با انتشار نسخه اول در سال ۲۰۰۸ آغاز شد. در این بازی، ایزاک کلارک یک مهندس کشتی به همراه موجودات مرده متحرک ناشناخته ای روبرو می شود. یکی از تم های اصلی بازی، باورهای فرقه خرافی “یونیتالوژی” و پیروان آن است که معتقدند دولت زمین اطلاعات مربوط به یک شیء فرازمینی موسوم به “مارکر” را پنهان می کند. هدف اصلی آنها استفاده از مارکر برای رسیدن به “همگرایی” یا نابودی کامل بشریت است که منشا این موجودات مرده متحرک نیز همین مارکر شرور است.

سری بازی های دد اسپیس با استقبال بسیار خوبی از سمت منتقدان مواجه شد. به خصوص نسخه اول آن که به عنوان یکی از بهترین بازی های تاریخ محسوب می شود و برای عناصر مختلف گیم پلی و توسعه اش جوایز متعددی را از آن خود کرده است. اما از نظر تجاری، الکترونیک آرتز معتقد بود که این مجموعه به اندازه انتظاراتشان عملکرد نداشته است. بعد از عملکرد ضعیف نسخه سوم در سال ۲۰۱۳، محصول جدیدی از این فرنچایز تولید نشد تا اینکه یک ریمیک از نسخه اول توسط استودیوی ماتیو در ۲۷ ژانویه ۲۰۲۳ منتشر شد. 

این مجموعه علاوه بر بازی های اصلی، شامل چندین محصول جانبی از جمله فیلم های انیمیشن، رمان ها و کمیک بوک ها نیز می شود. از آن جمله می توان به دد اسپیس: داونفال و دد اسپیس: افترمث اشاره کرد که پیش درآمد و دنباله داستانی اولین بازی را روایت می کنند.

گیم پلی در سری دد اسپیس از سبک ترسناک-بقا پیروی می کند و شخصیت اصلی همواره در دید قرار دارد. نکته جالب این است که تمامی رابط های منو در این بازی دیگتیک هستند و از طریق لباس فضایی ظاهر می شوند. همچنین سلاح ها نیز اغلب از ابزارهای معدنی و فضایی مانند اره برقی و پلاسما کاتر تبدیل شده اند. به دلیل ماهیت خاص دشمنان، بازیکنان باید از تکنیک “قطع اندام استراتژیک” استفاده کنند؛ یعنی به جای نشانه گرفتن سر یا مرکز بدن، باید دست و پا را از تن دشمنان جدا کنند.

در مجموع، مجموعه دد اسپیس با خلق یک دنیای ترسناک، تکنیک های گیم پلی نوآورانه و داستان پرفراز و نشیب موفق شده جایگاه ویژه ای در میان مجموعه های ترسناک به دست آورد.

امتیاز به این مطلب
علیرضا میرمجیدی

علیرضا میرمجیدی

نظرات