راهنمای خرید بهترین بازیهای فکری برای جوانان و نوجوانان

0
318
بازیهای فکری برای نوجوانان

بازی فکری نوعی معما است که برای حل آن نیاز به تفکر دارید. تفکر مورد نیاز بازی‌های فکری مانند تفکر معمولی درباره اتفاقات عادی روزمره نیست، بلکه با در نظر گرفتن محدودیت‌های خاص، فرد را وادار می‌کند تا به چیزهایی که خارج از دنیای واقعی است فکر کند. بازی فکری شامل معماها و جداول خاصی است که شما را مجبور می‌کند تا به آن فکر کرده و آن را حل کنید.

بازی‌های فکری مزایای زیادی برای سلامتی ما به ویژه جوانان و نوجوانان دارند، که در ادامه به بررسی بیشتر این موضوع خواهیم پرداخت.

بازی‌های فکری باعث می‌شوند که شما مجبور شوید تا خود را به چالش بکشید. اگر ذهنی تیز بین داشته باشید، حل کردن بازی‌های فکری برای شما آسان خواهد بود. بازی‌های فکری باعث افزایش سلامت ذهن و روان انسان نیز می‌شوند.

مهمترین مزایای بازی‌های فکری

تمرین و ورزش ذهن

طبق تحقیقات انجام شده، بازی‌های فکری می‌تواند مغز نوجوانان را تقویت کند. بازی با اعداد و کلمات خطر زوال عقل را کاهش می‌دهد و حتی باعث کاهش خستگی و ملالت روز نیز می‌شود.

بهبودی مهارت حل مسئله

داشتن مهارت حل مسئله برای تک تک افراد بسیار مهم است. چالشی که در بازی‌های فکری وجود دارد، باعث بهبود مهارت حل مسئله خواهند شد. زیرا نوجوانان و جوانان برای رسیدن به پاسخ، باید خود را به چالش بکشند.

به کارگیری هر دو سمت مغز

همانطور که می‌دانید مغز انسان از دو نیمکره راست و چپ تشکیل شده است. هنگامی که افراد، خود را با بازیهای فکری مانند اعداد و یا کلمات سرگرم می‌کنند، باعث می‌شود که هر دو سمت مغز جوانان و نوجوانان فعالیت کرده و تقویت می‌شود.

به کارگیری هر دو سمت مغز

به چالش کشیدن مغز

هنگامی که مشغول انجام بازی فکری هستید، به دلیل اینکه دائم باید معما و یا جدولی را حل کنید، در حقیقت مغز خود را به چالش می‌کشید. به چالش کشیدن مغز باعث افزایش عملکرد شناختی شده و حتی می‌تواند آسیب مغزی که در مبتلایان به آلزایمر وجود دارد، را بهبود بخشد.

افزایش روحیه

هنگامی که مشغول انجام بازی فکری هستید، ماده‌ایی به نام دوپامین در مغز شما انتشار پیدا می‌کند که باعث سرحال شدن و شادی در جسم و روح نوجوانان می‌شود.

کاهش سطح استرس

به طور کل زمانیکه دارید حتی کاری به غیر از بازی فکری انجام می‌دهید، اگر تمام ذهن و فکر خود را بر روی آن کار متمرکز کنید، استرسی که در طول روز ممکن است شما را دچار گیجی و هیجان کند، از بین خواهد رفت. بازی فکری به خاطر اینکه نیاز به تفکر و حضور ذهن بالایی دارد، می‌تواند بسیار در کاهش سطح استرس به افراد کمک کند.

افزایش ضریب هوشی

بازی‌های فکری به خاطر نیاز داشتن به استدلال، منطق، حل مسئله و تمرکز به بهبودی ضریب هوشی نوجوانان و جوانان کمک خواهد کرد. اگر آنها بتوانند روزانه بین ۱۵ الی ۳۰ دقیقه در طول روز خود را بازی فکری انجام دهند، می‌توانند ضریب هوشی خود را تا ۴ امتیاز بهبود بخشند.

تغییر دادن طرز تفکر

بازی‌های فکری درس‌های زیادی را می‌تواند به نوجوانان دهد. حتی می‌تواند به آنها کمک کند تا در مورد یک مسئله شخصی طرز تفکر خود را تغییر داده و به بهترین شکل با آن مسئله برخورد کرده و آن را حل کنند.

اما کدام دسته از بازیهای فکری می‌تواند مناسب برای نوجوانان و جوانان باشد:

بازی رمز آلود

بازی‌هایی مانند اتاق فرار، که امروزه بسیار در میان جوانان گسترش پیدا کرده است. این بازی باعث می‌شود که افراد با دنبال کردن سرنخ‌ها به راه حل برسند. به همین منظور مجبور هستند تا با دقت سرنخ‌ها را دنبال کنند. اگر متوجه سرنخ‌ها نشوند به احتمال زیاد ممکن است که از بازی حذف شده و حتی بازنده شوند.

بازی معمائی

بازی‌های معمایی که معمولا براساس قوانین خاصی انجام می‌شوند، معمولا قسمت‌های اولیه بازی بسیار آسان بوده و سریع می‌توان آن را حل کرد. اما مرحله به مرحله بازی سخت تر شده و بازیکن نیاز دارد تا با دقت بیشتری آن را حل کند.

بازی معمائی

بازی ریاضی

بازی ریاضی که با اعداد و ارقام ریاضی انجام می‌شود و می‌تواند بسیار سرگرم کننده برای نوجوانان باشد.

بازی مکانیکی

بازی‌هایی مانند روبیک که با پازل‌های مکعبی انجام می‌شود. در اینجا ذهن نوجوان درگیر آزمون و خطا است. این آزمون خطا می‌تواند در رشد ذهنی او موثر باشد.

بازی با کلمات

بازی‌های قدیمی مانند اسم و فامیل حتی هنوز بین نوجوانان و جوانان رواج دارد و حتی طرفداران خاص خود را نیز دارد.

بسیاری از جوانان و نوجوانان به جای اینکه بخواهند خود را با بازی‌های فکری سرگرم کنند، خود را مشغول موبایل و بازیهای آن می‌کنند. اما برخی از بازی‌های موبابلی هم به عنوان بازی فکری محسوب می‌شوند. اما چه قدر خوب می‌شود که بتوانیم آنها را با بازی‌هایی که نیاز به موبایل ندارد، آشنا کرده و آنها را تشویق کنیم از بازی‌های فکری که می‌تواند در رشد روحی و جسمی آنها کمک می‌کند، نیز بهره ببرند.

اگر می‌خواهید که بازی فکری برای نوجوان خود خریداری کنید، در نظر داشته باشید که آن بازی می‌تواند چه مزایائی برای او داشته باشد. همچنین به دلیل وجود داشتن دسته بندی‌های مختلف در بازیهای فکری که به آن اشاره شد، توجه داشته باشید که نوجوان به کدام یک از بازیها علاقه بیشتری نشان می‌دهد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید