راهنمای صفر تا صد مافیا- قانون و قوانین آن

0
655
کارت های شب مافیا

بازی مافیا، بازی فوق العاده جذابی بوده،  به ویژه زمانیکه دور هم جمع شده‌اید و نمی‌دانید که چگونه خود را سرگرم کنید. بازی مافیا در جمع دوستانه بسیار لذت بخش بوده و می‌تواند شما را از مشغله‌های روزمره برای ساعت‌ها دور کند.

مافیا بازی پرطرفداری بوده که حتی اخیرا ایوندهایی به نام بازی مافیا در مکان‌های مختلفی مانند کافی شاپ‌ها برگزار می‌شود و جوانان در کنار هم جمع شده و این بازی فوق العاده جذاب را انجام می‌دهند.

به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم تا در این مقاله به آموزش صفر تا صد این بازی در این مقاله بپردازیم، تا زمانیکه تصمیم گرفتید که این بازی را انجام دهید، با اصول  و قوانین آن به خوبی آشنا باشید.

تعداد بازیکانان این بازی حداقل باید ۱۰ نفر باشند. هر بازیکن در این بازی دارای یک نقش بوده و باید سعی کند تا نقش خود را لو ندهد و دیگران متوجه نقش او نشوند.

قبل از اینکه بخواهیم نحوه بازی مافیا را به طور کامل توضیح دهیم، ابتدا تاریخچه این بازی را برایتان توضیح خواهیم داد.

تاریخچه مافیا

این بازی برای نخستین بار توسط یک دانشجوی دانشکده روانشناسی دانشگاه مسکو (دیمیتری دیویدف) به عنوان یک تحقیق مورد بررسی قرار گرفت. سپس این بازی در آمریکا و اروپا از دهه ۹۰ رواج پیدا کرد و امروزه بسیار از افراد در سراسر جهان این بازی را انجام می‌دهند.

اما نحوه انجام بازی مافیا چگونه است؟

همانطور که گفته شد در بازی مافیا افراد دارای نقش‌های مختلفی هستند. ابتدا بگوییم که در این بازی بازیکنان به دو دسته شهروند و مافیا تقسیم می‌شوند.

تلاش شهروندان بر این است که شهر برنده میدان باشد، اما قدرت مافیا بسیار بیشتر از شهر است. زیرا مافیا همدیگر را می‌شناسند و در طول بازی تلاش می‌کنند تا شهروندان متوجه مافیا بودن آنها نشوند و گرنه از بازی توسط شهروندان حذف خواهند شد.

همچنین در هر شب از بازی، مافیا تلاش می‌کند تا یک نفر از شهر را ترور کند، تا بازی به نفع مافیا تمام شود.

اما به غیر از نقش‌هایی که شهروندان و مافیای شهر بر عهده دارند، خدا هست.

خدا چه کسی هست؟

وظیفه اصلی خدا پیش بردن بازی است. زمانیکه همه بازیکنان در شب چشم‌های خود را می‌بندند، خدا بیدار است و به ترتیب تک تک بازیکنان را صدا زده و آنها را بیدار می‌کند و سوالاتی را از آنها می‌پرسد. به طور مثال از مافیا می‌پرسد که امشب چه کسی را می‌خواهند بکشند؟ یا از دکتر شهر می‌پرسند که چه کسی را می‌خواهد نجات دهد؟ یا از کاراگاه شهر می‌پرسد که می‌خواهد نقش کدام بازیکن را بداند؟

خدا بدون طرفداری از مافیا یا شهر باید بازی را در شب‌های مختلف دنبال، داوری و تصمیم گیری کند.

نقش‌های مافیا

نقش های مافیا

اگر این بازی توسط یک گروه ۱۰ نفره انجام شود، ۳ نفر از آنها مافیا خواهند بود. افرادی که مافیا می‌شوند باید نقش اصلی خود را کتمان کنند. آنها باید برنامه استراتژی مناسبی داشته باشند تا بتوانند شهروندان را از بازی حذف کنند.

التبه اگر تعداد از ۱۰ نفر بیشتر شود، مافیا دارای نقش‌های فرعی نیز هستند که افراد دیگر می‌توانند جایگزین آن نقش‌ها شوند.

پدرخوانده یا ریئس مافیا

مهمترین نقش در میان افرادی که مافیا هستند، پدرخوانده است. پدر خوانده از طریق مشورت با سایر اعضاء تصمیم می‌گیرد که چه کسی را باگلوله از شهر حذف کند. لازم به ذکر است که  اگر کاراگاه بخواهد که استعلام پدر خوانده را از خدا بخواهد، خدا نمی‌تواند او را راهنمایی کند و به او جواب منفی خواهد داد.

دکتر لکتر یا جراح

دکتر لکتر، دکتر مافیا خواهد بود و می‌تواند یکی از اعضای مافیا را نجات دهد، که اگر آن فرد توسط حرفه‌ایی بازی گلوله خورد، کشته نشود.

اگر فرد کشته شده قبلا توسط دکتر لکتر نجات یافته باشد، از بازی حذف نمی‌شود و می‌تواند به بازی خود ادامه دهد.

دکتر لکتر همچنین می‌تواند فقط خود را یک بار نجات دهد.

برای بازی ۱۰ نفره که فقط ۳ نفر مافیا هستند دو نفر آنها نقشهای اصلی دکتر لکتر و رئیس مافیا را دارند و نفر آخر، یک مافیای ساده خواهد بود.

نقش‌های فرعی مافیا

شاه کش

شاه کش می‌تواند در طول شب و یا در دو مرحله از رای‌گیری نقش بازیکنی را حدس بزند. اگر شاه کش نقش آن بازیکن را درست حدس بزند،  آن بازیکن از بازی حذف خواهد شد.

معشوقه

این نقش معشوقه پدرخوانده است! با مرگ او مافیا از شدت خشم به دو نفر حمله می‌کنند. با مرگ ریئس مافیا، او جای ریئس را می گیرد و دستور قتل را می دهد!

تروریست

تروریست یکی دیگر از نقش‌های مافیا است. اگر تروریست توسط شهروندان کشته شود، این توانایی را دارد که به همراه خود یکی از شهروندان را ترور کند.

مذاکره کننده یا روانکاو

یکی دیگر از اعضای مافیا مذاکره کننده است. او می‌تواند یکی از شهروندان را عضو مافیا کند. التبه او نمی‌تواند کارآگاه و پزشک را به مافیا تبدیل کند.

جلب

فردی که نقش جلب را بازی می‌کند، یک نفر را در طول شب می‌تواند انتخاب کند تا در طول آن شب رای آن فرد شمرده نشود.

قاتل حرفه ای

در طول بازی موقع شب یک نفر را انتخاب می‌کند. آن شخص ۳ روز بعد وسط روز می‌میرد (تحت هر شرایطی). البته اگر به گرگ نما یا هزار چهره حمله کند، قاتل از بازی خارج می شود!

اما شهروندان دارای چه نقش‌هایی دارند؟

نقش‌های اصلی شهروندان

از آنجا که شهروندان همدیگر را در بازی نمی‌شناسند، باید تلاش کنند که شهروندان اصلی را از مافیا تشخیص داده و به کمک یکدیگر افراد تیم مافیا را حذف کنند.

کارآگاه

کارآگاه در هر شب از خواب بیدار می‌شود و می‌تواند هویت افراد شناسایی کرده و شهروندان را علیه مافیا متحد کند. همچنین می‌تواند با تشخیص خود در شب یکی از افراد را با گلوله بکشد. اما برای کارآگاه خصوصا در شب‌های اول چالش بسیار زیادی وجود دارد. چون ممکن است که خطا کند و به جای مافیا، یکی از شهروندان را از بین ببرد.

دکتر شهر

دکتر شهر هم می‌تواند در بازی یکبار خود را نجات دهد. همچنین او در طول شب‌های مختلف می‌تواند یکی از افراد را نجات دهد. او اگر اشتباه کند، می‌تواند حتی یکی از افراد مافیای کشته شده را نیز نجات دهد.

جان سخت یا رویین تن

جان سخت یکی از قوی ترین بازیکنان در میان شهروندان است. او می‌تواند استعلام افراد را بگیرد. چه افرادی که از بازی خارج شده‌اند و چه افرادی که داخل بازی هستند. اما او بیشتر از دو بار نمی‌تواند از خدا استعلام بگیرد.

همچنین اگر او توسط مافیا کشته شود برای بار اول به دلیل رویین تن بودن، از بازی حذف نخواهد شد. اما اگر دو بار او را بکشند، او برای دوم از بازی حذف خواهد شد.

جان سخت

حرفه ای یا اسنایپر

حرفه‌ایی نیز نقشی است که دارای ۲ تیر هست. او نیز در طول شب توسط خدا بیدار می‌شود و می‌تواند از تیرهای خود استفاده کند. همچنین او نیز ممکن است که خطا کند و تیری را به اشتباهی به یکی از شهروندان بزند.

شهردار

اگر در طول شب بین ۲ یا ۳ نفر رای خروج داده شود، او م‌یتواند رای خروج یکی از افراد ملغی کند. همچنین شهردار نیز مانند سایر بازیکنان شهر می‌تواند به اشتباه رای خروج یکی از افراد مافیا را ملغا کند.

روانشناس

روانشناس می‌تواند به خدا دستور سکوت یکی از شهروندان و یا یکی از افراد مافیا را بدهد تا در طول آن روز هیچ صحبتی نداشته باشد.

شهروند ساده

شهروند ساده نقش خاصی در بازی ایفا نمی‌کند و وظیفه ای که دارد شناخت مافیا و کمک به شهر جهت خارج کردن مافیاست.

شهروندان نیز همانند مافیا دارای نقش‌های فرعی بوده که در ادامه به بررسی این نقش‌ها خواهیم پرداخت.

نقش‌های فرعی شهروندان

ناتاشا

ناتاشا عضو خطرناک شهروندان است. زیرا تمام تلاش او برنده کردن مافیا است. یعنی او برای شهر خطرناک است. همچنین او همانند روانشناس می‌تواند افراد را در طول شب لال کند. اما او اجازه ندارد در طول دو شب متوالی به یک نفر سکوت دهد.

ساقی

همانطور که از اسم ساقی پیدا است، او می‌تواند افراد را مست کند. در واقع او هرکس را انتخاب کند، آن فرد در آن شب دیگر نمی‌تواند نقش خود را اجرا کند.

دزد

دزد نیز همانند نقش ناتاشا خطرناک بوده و او نیز تلاش می‌کند تا مافیا برنده شود.

شهروند خائن

شهروند خائن نیز در تمام طول روز به شهروندان خیانت می‌کند و تلاش دارد تا مافیا برنده شود.

محافظ

این نقش با عنوان روح نیز شناخته شده است. روح اگر کشته شود به یکش شهروند عادی تبدیل شده و دوباره به بازی بر می‌گردد. همچنین او می‌تواند یکی از شهروندان ترور شده را دوباره به بازی برگرداند.

کشیش

کشیش نیز در گروه شهروندان است یکی از خنثی ترین نقش ها در بازی مافیا محسوب می‌شود. در حقیقت کشیش در شب، پس از ناتاشا، به دستور لرد (خدا) بیدار شده و باید یک نفر را که حدس می‌زند سکوت داده شده را انتخاب کرده و از سکوت خارج کند.

قاضی

قاضی اگر به فردی رای خروج دهد، رای او دوبرابر شمرده خواهد شد.

نقش کابوی

در بازی مافیا نقش کابوی می‌تواند در طول روز با اعلام نقش خود فردی را انتخاب کرده و همراه او از بازی بیرون برود. قطعا کابوی تلاش می‌کند یک مافیا را با خود خارج کند، اما حتی اگر به اشتباه شهروند را انتخاب کند راه برگشتی نیست و هر دو از بازی خارج می شوند.

قوانین بازی مافیا

هدف اصلی بازی مافیا از بین بردن گروه شهروندان توسط مافیا و یا برعکس آن است. در واقع زمانی که گروه شهروندان در اکثریت خود باشند بازی به نفع آن ها و درصورتی که مافیا مساوی اعضا شهروندان و یا بیشتر باشند بازی به نفع مافیا به اتمام می‌رسد. برای درک بهتر این موضوع برای شما مثالی میزنم.

فرض کنید که یک گروه ۱۰ نفره برای انجام بازی حضور پیدا کرده‌اند. اولین قدم این است که کارت‌ها باید در میان افراد پخش شود، این کار توسط خدا انجام می شود. این نکته را باید مد نظر قرار دهید که تعداد مافیا با هر تعداد جمعیت باید یک سوم کل جمعیت گروه باشد.

خدا کارت ها را به افراد می دهد و در کل پروسه پخش کارت ها توجه کافی را دارد که کسی از نقش دیگری آگاه نشود. در این گروه ۱۰ نفره تقسیم بندی ها بهتر است به شکل زیر انجام شود:

شروع بازی مافیا

شروع بازی مافیا

شب اول

خدا بازی را شروع می‌کند و از همه افرادی که در بازی حضور دارند می‌خواهد که چشمانشان را ببندند. پس از اطمینان از بسته بودن چشم ها، فرمان می‌دهد که مافیا بیدار شوند. مافیا بیدار و با یکدیگر آشنا می‌شوند و گاد از رییس مافیا و دکتر مافیا استعلام می‌گیرد که گروه مافیا به صورت کامل با وظایف یکدیگر آشنا شوند.

روز اول

در روز اول همه افراد به دستور خدا چشمان خود را باز کرده و به یکدیگر اتهام می‌زنند. در این بین افراد می‌توانند پی به رفتارهای غیرمعمول یک دیگر برده و مافیا را از شهروندان تشخیص دهند.

یکی از بهترین راه‌ها برای شناخت نقش‌های یکدیگر از یکدیگر سوال می‌پرسند.

بعد از اینکه سوالات، اتهامات و صحبت‌های افراد شنیده شد افراد با دستور خدا به یکدیگر رای می‌دهند و چشمان خود را خواهند بست. در اینجا فردی که بیشترین رای خروج را داشته باشد، از بازی حذف خواهد شد.

نکته۱: اگر ۲ نفر موجود در رای گیری به یک میزان رای برای خروج کسب کنند، با قرعه ای که خدا اجرا می‌کند یکی از آن ها از بازی خارج می شود.

نکته۲: فردی که از بازی خارج می شود نباید پس بیرون رفتن از بازی نقش خود را اعلام کند.

شب دوم

در شب دوم دوباره افراد چشمان خود را بسته و گروه مافیا بیدار می‌شوند. خدا از آنها می‌پرسد که آنها می‌خواهند چه کسی را ترور کنند. سپس دکتر شهر بیدار شده و یک نفر را نجات می‌دهد. در نهایت کارآگاه بیدار شده و هر فردی را که بخواهد، جویا می‌شود.

سپس از جان سخت پرسیده می‌شود که آیا می‌خواهد استعلام افراد بیرونی را بداند یا خیر؟ بعد از جان سخت روانشناس و ناتاشا به ترتیب بیدار شده و اگر بخواهند به افراد سکوت می‌دهند. در آخر حرفه‌ایی شهر بیدار شده و اگر بخواهد می‌تواند فردی را از بازی حذف کند.

روز دوم

در روز دوم افراد بیدار شده و مانند شب اول به یکدیگر اتهام زده و همین روال در روزها و شب‌های بعدی نیز تکرار شده تا در نهایت یکی از دو گروه مافیا و یا شهر برنده میدان خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید