۴ ژانر محبوب اتاق فرار

0
1064

اتاقهای فرار در ژانرهای مختلفی ساخته میشوند و ما قصد داریم این ژانرها را به صورت مختصر برای شما توضیح بدهیم. اما قبل از شرح دادن این جمله می بایست از ابتدا خود اتاق فرار را تعریف کنیم.

اتاق فرار چیست؟

اتاق فرار یک بازی واقعی (Real Life Game) است که به صورت گروهی انجام می پذیرد. در این تفریح بازیکنان به جای ورود مجازی –از طریق واسطه هایی مانند رایانه و کنسول و موبایل و یا یک صفحه بازی- به صورت واقعی وارد دنیای بازی میشوند. هدف آنها در این بازی یافتن سرنخ ها برای حل معما و درنهایت فرار از اتاق است. این سرگرمی در خارج از کشور با نام اسکیپ روم شناخته میشود.

اتاقهای فرار در چه ژانرهایی ساخته میشوند؟

به صورت کلی و در سراسر جهان، اسکیپ رومها در بیش از ۱۰۰ ژانر ساخته میشوند. ژانر یک اتاق را از سناریو و دکور و روند بازی آن میتوان پیدا کرد. این ژانرها غالبا نزدیک به ژانرهای سینمایی هستند. از بین آنها میتوان:

ترسناک

• معمایی

• دلهره آور

• کمدی

• درام

• جنایی

• اکشن

• تخیلی

• رازآلود

• ماجراجویی و…

را نام برد.

از بین این ژانرها تعداد زیادی وجود دارند که در کشور ما ساخته نشده اند و هنوز هیچکس اقدام به ورود به دنیای آنها را نکرده است، اما ما در ادامه ۴ ژانر محبوب بازیهایی که در کشورمان وجود دارند را به شما معرفی خواهیم کرد.

۱- اتاق فرارهای ترسناک

v for vendetta scary

از نام آن مشخص است که بازیهایی که در این دسته قرار میگیرند دارای چه ویژگیهایی هستند. چیزی حدود ۸۰ درصد بازیهای ایران در این دسته قرار میگیرند. فراوانی آنها هم به علت استقبال خوب مخاطبان از آنهاست، اما مهمترین چیز در تشخیص این ژانر این است که بتوانیم بازیهای ترسناک را از بازیهای دلهره آور تمییز دهیم. در بازیهای دلهره آور بازیکن مدام با یک دلهره و احساس عدم امنیت دائمی به بازی میپردازد. اما در بازیهای ترسناک دیوار این دلهره ناشی از ناآگاهی کامل از محیط و یا احساس خطر شکسته میشود و بازیکن با خود خطر مواجه میگردد.

۲- اتاق فرارهای معمایی

v for vendetta thinking

این ژانر یکی از اولین ژانرهایی بود که به کشور ما وارد شد و قدیمی تر ها اتاق فرار را اساسا با این ژانر میشناسند. در بازیهای معمایی تمرکز بازیساز روی کیفیت معماها و گستردگی و پیچیدگی آنها معطوف است و محوریت اصلی بازی بر حل معما بنا شده است. معمولا کسانی که به دنبال محک زدن هوش خود هستند از انجام دادن این بازیها لذت زیادی میبرند.

۳- اتاق فرارهای کمدی

v for vendetta laughing

اسکیپ رومهای کمدی سهم بسیار کمی از بازار ایران را به خود اختصاص داده اند. اما همین تعداد انگشت شمار بازیهای کمدی بازخورد خوبی را از مخاطبان خود دریافت کرده و همواره آنها را راضی نگه داشته اند. بالاخره هر قدر هم بخواهیم به دنبال تنوع بگردیم، در نهایت باز هم هدف از بازی کردن سرگرم شدن است و چه بهتر که سرگرمی همراه با خنده و شادی باشد. شاید توجه بیشتر به و ساختن بازیهای متنوعی در این ژانر کمک بزرگی به هر دو قشر بازیساز و بازیکن ایرانی باشد.

۴- اتاق فرارهای درام

v for vendetta drama

در مدت اخیر توجه زیاد و مثبتی چه از جانب بازیسازان و چه از جانب مخاطبین به این ژانر شده است. بازیهایی که شما را درگیر یک داستان جذاب و احساسی میکنند و شما با وارد شدن و تبدیل شدن به بخشی از یک قصه جذاب، تمام احساسات و عواطف شدید یک موقعیت درام را زندگی میکنید. کیفیت بالای بازیهایی که در این ژانر عرضه شده اند هم میتواند یکی دیگر از دلایل این اقبال خوب مخاطبین از آنها بوده باشد.

رزرو آنلاین اتاق فرار

برای اینکه بتوانید به سادگی هرچه تمامتر و به تفصیل دقیق این ژانرها و بقیه آنها را مشاهده کنید، ما سایت تایم فور فان را به شما پیشنهاد میکنیم. این سایت که محور اصلی فعالیت آن مشاهده و بررسی و نقد اتاقهای فرار است را میتوان بزرگترین مرجع ایران در این زمینه نامید. شما با مراجعه به تایم فور فان میتوانید تمام اسکیپ رومهای موجود را مشاهده کنید، آنها را به تفکیک ژانر و شهر و… دسته بندی کنید، نقد تخصصی بازیها توسط تیم مجرب این مجموعه را مطالعه کنید و نظرات سایر کاربران و بازیکنان درباره بازیها را جویا شوید. اما همانطور که از عنوان این قسمت مشخص است، کمک اصلی این سایت به بازیکنان را میتوان امکان رزرو آنلاین اتاقها دانست. شما بعد از بررسی و انتخاب بازی مورد علاقه در ژانر مورد نظر خود میتوانید به سادگی چند کلیک بلیط بازی خود را رزرو کنید تا بدون دغدغه و با دقت هرچه تمامتر بازی ای که مناسب شما باشد را انتخاب کرده باشید.

امیدواریم از بازی لذت ببرید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید