مجوز اتاق فرار! چرا و چگونه؟

0
1864

مجوز اتاق فرار مبحثی است که  از ابتدای متولد شدن این صنعت نوپا در میان فعالان  این عرصه مطرح بوده و این روزها با جدیت بسیار بالاتری در بین مجموعه داران این صنعت پیگیری می ­شود. اگر شما هم به این اخبار علاقمند باشید می­ دانید که عمر صنعت اتاق فرار در دنیا حدود ۱۵ سال است و اولین اسکیپ روم در دنیا، در کشور بازی دوست ژاپن تأسیس شد. در ایران نیز از سال ۱۳۹۵ شاهد فعالیت مجموعه هایی در زمینه اتاق فرار بودیم اما حداقل تا سال ۱۳۹۸ هیچ سرشاخه ای برای فعالیت آنها در نظر گرفته نشده بود و مرجعی برای اخذ مجوز در این زمینه وجود نداشت.

مجوز اتاق فرار در ابتدای راه

در سال ۹۸ و پس از طرح سوالات گوناگون و برگزاری جلسه های  تخصصی در کمیسیون ماده ۵ وزارت ورزش و جوانان، برای اولین بار این صنعت سرگرم کننده در ایران شکل قانونمندانه به خود گرفت و مجوز تاسیس و راه اندازی باشگاه های بازی های فکری و اتاق فرار در ایران صادر شد.

نامه ابلاغی باشگاه بازی­های فکری و اتاق فرار به مدیریت سایت تایم فور فان

مدیریت محترم وبسایت تایم فور فان

همانگونه که اطلاع دارید، دستورالعمل باشگاه بازی­های فکری و اتاق فرار خردادماه ۱۳۹۸ به کلیه ادارات کل ورزش و جوانان استان تهران ابلاغ شده و مجموعه‌های اتاق فرار موظف به دریافت مجوز فعالیت هستند. بدیهی است با توجه به نوین بودن صنعت اتاق فرار، در ماه‌های ابتدایی مشکلاتی در

 فرآیند مجوزدهی به مجموعه‌ها به خصوص در فرآیند برگزاری دوره‌های مربیگری بازی­های فکری وجود داشت که هم اکنون به صورت پیوسته و منظم در حال برگزاری است.

در یک سال اخیر و به خصوص ماه‌های اخیر، انجمن بازی­های فکری شکایات متعددی از مجموعه‌های اتاق فرار در خصوص آسیب جسمی، روحی و مشکلات مختلفی که در مجموعه‌های زیرزمینی اتفاق می­افتد دریافت می‌کند و در چندین مورد مشکل به دادستانی ختم شده است. پیرو مذاکره با پلیس کل اماکن ناجا و هشدار این اداره در رابطه با گسترش روزافزون مجموعه‌های زیرزمینی و نظر به این که بیش از ۹۰ درصد فروش وبسایت تحت مدیریت شما از طریق مجموعه‌های زیرزمینی است، به اطلاع می‌رساند در صورت ارایه خدمات به مجموعه‌هایی که تا پایان اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱ در ادارات ورزش و جوانان تشکیل پرونده نداده‌اند و در دوره‌های مربیگری بازی­های فکری شرکت نکرده‌اند، مراتب به پلیس اماکن کل ناجا به خاطر فروش محصول غیرمجاز و تشویق مردم به حضور در مکان‌های زیرزمینی توسط وبسایت شما اعلام خواهد شد.

پارامترهای مهم در اخذ مجوز اتاق فرار

باشگاه بازی های فکری و اتاق فرار با چهار هدف اصلی شروع به فعالیت کرده است که عبارتند از:

۱٫ارتقا سطح مشارکت خانواده ها، شهروندان و اقشار مختلف مرد در ورزش همگانی از طریق بازهای فکری

۲٫ افرایش سطح نشاط اجتماعی و ایجاد بستری برای فعالیت های فراغتی فکری-گروهی

۳٫ گسترش و توسعه بازی های فکری و خالقیت محور

۴٫ افزایش نظارت و کنترل بر فعالیت باشگاه های بازی های فکری

از این رو و به واسطه آشنایی با اهداف این انجمن پارامترهای مهم در اخذ مجوز اتاق فرار را می­توان اینگونه دسته بندی کرد.

۱٫ساختار و محتوای اتاق فرار:

انجمن بازی­های فکری مسئولیت مدیریت و نظارت شکل­دهی بسترهای مورد نیاز مجموعه­ها با هدف رشد و شکوفایی خلاقیت در جوانان و حمایت از طراحان ایرانی با مضمون بازی­های ایرانی را دارد پس موظف است تا حدودی بر روی محتوا و ساختار بازی­ها نظارت کند تا گوش، چشم و در نهایت ذهن مخاطب با آنچه نباید آشنا نشود و کلیت ساختار اتاق فرار با اهداف انجمن هم­راستا باشد تا این صنعت پویا همواره به دور از هنجارشکنی های اجتماعی و آفات فکری ناشی از عقاید اشتباه فردی باقی بماند و در مسیر درستی حرکت کند.

۲٫شئونات اسلامی:

بر اساس آئین نامه تأسیس باشگاه بازی­های فکری و اتاق فرار و با توجه به قوانین جمهوری اسلامی ایران مجموعه داران موظفند در حفظ شئونات اسلامی کوشا باشند و اجازه تخطی از این شئونات را به کاربران خود ندهند تا این سرگرمی همواره در بستری درست قابل ارائه باقی بماند.

۳٫خشونت:

به گزارش فارس نیوز حدود نیمی از اتاق فرارهای موجود در روند اجرایی خود خشونت را به صورت مبالغه آمیز گنجانده و قادر به رعایت حد مجاز و دوز مناسب عنصر ترس نیستند از این رو با پایین آوردن سطح ایمنی برای باورپذیرتر کردن روند رخدادی بازی موجب بروز حوادثی ناگوار برای بازیکنان می­شوند. فلذا انجمن بازی­های فکری تاکید مکرری برای جلوگیری از این حوادث آسیب زا بر روی کاهش و کنترل سطح خشونت در محتوای بازی­ها دارد.

۴٫سن مجاز:

با اینکه در آیین نامه باشگاه بازی­های فکری و اتاق فرار تاکیید شده است سن بازیکنان نباید کمتر از ۱۴ سال باشد و حتی در سایت تایم فور فان نیز همواره محدوده سنی بازی­ها مشخص شده است اما در صفحات مجازی منسوب به مجموعه­ها گاها تصاویر افراد زیر سن قانونی مشاهده می­شود که با ادوات اتاق فرار مثل دست یا سر بریده یا دکورهای ترسناک عکس یادگاری گرفته اند و این امر قطعا در روند رشد این افراد تاثیرگذار بوده و اختلالات فراوانی را برای این قشر ایجاد خواهد کرد. البته بایستی خاطر نشان کرد که تفریح اتاق فرار یک تفریح خانوادگی بوده و برای افراد زیر ۱۴ سال نیز قابل اجراست اما توجه بیش از اندازه به ژانر وحشت که در سراسر دنیا یک ژانر بزرگسال یا رده آ بوده موجب می­شود این قسمت از جمعیت مخاطبین اتاق فرار خلا وجود این سرگرمی را احساس کرده و در نتیجه چه به درست یا به غلط از اتاق فرارهای نامناسب استفاده کنند.

اقدامات لازمه برای اخذ مجوز

۱٫گذراندن دوره مربیگری و اخذ مدرک درجه ۳ مربیگری بازی­های فکری :

طبیعتا لازمه هر شغل و کسب و کاری داشتن علم آکادمیک و آگاهی و تسلط بر روی مباحث و فنون مرتبط با آن حرفه است.

اطلاعات تکمیلی برای شرکت در دوره های آموزشی جهت کسب مدرک درجه ۳ مربیگری از طریق لینک می­ توان به دست آورد.

۲٫ ثبت فرم درخواست اخذ مجوز از طریق درگاه سایت انجمن بازی های فکری: 

مجموعه داران می ­توانندبا مراجعه به سایت انجمن بازی های فکری و مطالعه موارد لازمه برای برای دریافت مجوز که در سه دسته بندی شرایط عمومی، مدارک مورد نیاز و شرایط اختصاصی در این درگاه قرار گرفته اقدام به ثبت فرم درخواست مجوز فعالیت کنند.

مزایای اخذ مجوز فعالیت:

  • ۱٫رسمی شدن نوع فعالیت و خارج شدن صنعت اتاق فرار ازفعالیت زیرزمینی و تبدیل شدن به فعالیت هدفمند
  • ۲٫فراهم شدن شرایط برای مجموعه ها برای  نصب تابلوی باشگاه، ثبت برند، ثبت شرکت و لوگوی باشگاه
  • ۳٫فراهم شدن شرایط جهت دریافت قبوص خدماتی با تعرفه باشگاه ورزشی (تخفیف ویژه در محاسبه قبوض آب ، برق و..)
  • ۴٫اعتماد سازی برای مخاطبین اتاق فرار و رایج تر شدن این نوع از تفریح و سرگرمی در بین خانواده ها و در نتیجه گسترش بازار هدف
  • ۵٫معافیت از مالیات در صورت ارائه اظهار نامه مالیاتی
  • ۶٫فراهم شدن شرایط جهت جذب سرمایه و توسعه کسب و کار
  • ۷٫ایجاد بستر های رقابتی معتبر جهت فعالیت مجموعه داران
  • ۸٫ امکان طرح شکواییه و پیگیری قانونی کاربران خاطی و نقص کننده قوانین مجموعه از مراکز قضایی

نکته پایانی:

زمان نهایی گرفتن مجوز اتاق فرار از سوی نهادهای مربوطه تا ۳۱ خرداد ماه سال ۱۴۰۱ تمدید شده اما مجموعه داران می بایستی هرچه سریع تر اقدام نمایند.

لازم به ذکر است:

مجموعه هایی که در مسیر اخذ مجوز پیشتاز بوده اند، در وهله اخیر با اعمال فشار بر انجمن محترم بازی های فکری خواستار ایجاد بستر رسمی برای صنعت و دور شدن عرصه از آسیب و گزند های احتمالی و قرار گرفتن تمامی مجموعه ها در مسیر رسمی شدن و اخذ مجوز می­ باشند. از این رو وبسایت تایم فور فان که همواره در اعتلا و فرهنگ سازی صنعت کوشا بوده نیز هم راستا با انجمن محترم بازی های فکری در تلاش برای تسهیل و تسریع فرایند اخذ مجوز بوده و از فعالین محترمی که با مجموعه تایم فور فان همکاری دارند درخواست اقدامات لازمه برای دریافت مجوز جهت ادامه دار بودن همکاری و حرکت به سمت آینده موفق تر و پر رونق تر را دارد.

در ادامه متذکر می ­شویم با توجه به درخواست انجمن بازی­های فکری و اتاق فرار سایت تایم فور فان ناگزیر است همکاری خود را با مجموعه هایی که در راستای اخذ مجوز و رعایت استاندارد­های تعیین شده انجمن بازی­ های فکری و اتاق فرار تا تاریخ مقرر ( ۳۱ خرداد ماه ۱۴۰۱)  اقدامات لازمه را صورت ندهند تحت شعاع قرار دهد .

باتشکر از همکاری شما

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید